Zejména proto, že se Martin stane dalším králem v rodině Libosvárů. V minulosti už jednoho krále na jízdu králů rodina vypravovala. Raduje se i starší brácha Ondřej, který ovšem nemá tolik starostí, jako jeho mladší bratr či rodiče.

Ti shánějí kroj, který si budoucí král obleče a musí objednat občerstvení pro účastníky akce. Na jízdě králů přece nesmí chybět koláčky ani zákusky. Sám král se i přes nezbytné přípravy už nemůže dočkat léta.

„Největší radost z toho všeho mám já, těším se, až pojedu na koni,“ přiznává Martin. S jízdou na koni má již zkušenosti, proto z toho nemá obavy.

Setkání čtyř králů z Vlčnova, Hluku, Kunovic a Skoronic na Svatém Antonínku 8. května 2022. Zleva Adam Nedvědický ze Skoronic, Marek Šuránek z Hluku, Martin Libosvár z Kunovic a Zdeněk Janča z Vlčnova.
VIDEO: Svatý Antonínek obsadili čtyři králové s družinami. Podívejte se

Těší se na kroj

A přestože Martin zatím nenavštěvuje žádný folklorní soubor, zpěv lidových písniček mu jde skvěle. Ze všeho nejvíc má radost z toho, že bude mít možnost vyzkoušet, jaký je to pocit, mít na sobě kroj.

„Kromě trénování zpěvu se také chodím učit cifrovat,“ doplňuje Martin.

Jelikož má k tradicím kladný přístup, jdou mu lekce tance i zpěvu jedna radost a nemůže se dočkat až veškeré poznatky z nácviků předvede v létě před celými Kunovicemi.

Má rozmanité záliby

Když zrovna budoucí kunovský král nesedí ve školní lavici nebo nenacvičuje na jízdu králů, věnuje se florbalu. Sportování jej těší, protože na hřišti potkává své kamarády.

Není nadaný pouze na sport, baví ho i tvůrčí aktivity. Kromě florbalu navštěvuje také keramický kroužek, ze kterého vždy domů přinese nějaký hezký výrobek. Svou zručnost by chtěl v budoucnu uplatnit i při práci.

„Až vyrostu, chtěl bych pracovat u tatínka na pile,“ říká Martin.

Jelikož si oblíbil počty, ve škole se vždy nejvíc těší na hodiny matematiky. Užívá si ale také tělocviku. Před samotnou jízdou králů Martin stihne dokončit druhou třídu Základní školy U Pálenice.

Autor: Patricie Macelová