„S malováním kraslic jsem začala v roce 1979 v někdejším hradišťském Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV). K několika předloženým fotografiím kraslic mi řekli, jak bych měla při jejich tvorbě postupovat, a to bylo vše. Obrazně řečeno mě vhodili do vody, abych se v ní naučila sama plavat,“ vzpomíná s úsměvem paní Hrobařová.

Do tajů tvorby zelových kraslic ji pak zasvětila paní Lagová z Ostrožské Nové Vsi, vyškrabované kraslice ji zase naučila dělat paní Marie Sekaninová z Topolné. Postupnými kroky a nesmírnou trpělivostí se kostelanská malérečka kraslic propracovala k perfektnosti různých technik.

Když má paní Hrobařová plnou proložku dobře vysušených vaječných skořápek – výfuků, zasedne za malý stoleček, na němž hoří kahánek neboli „světélko“, nad nímž na dvou lžících rozpouští včelí vosk, parafin či mastné voskové křídy.

To podle toho, jakou technikou vaječné skořápky zdobí. Nahřátý vosk nebo mastné křídy nanáší špendlíkem či ocelovou trubičkou (stužkou) na bílý nebo žlutý podklad vaječného výdunku. Základem motivu je geometrický ornament. A čím je složitější, tím jsou voskové čárky tenčí.

„Ačkoliv ve volném čase, tedy po návratu ze zaměstnání, jsem zdobila kraslice nejrůznějšími technikami skoro celý rok, nejpilněji jsem měla od Vánoc do Velikonoc. A tak je tomu i teď, když už jsem v důchodu. Nejinak je tomu asi u každé malérečky, která zdobí kraslice starodávnými technikami,“ rozehraje úsměv na své tváři Marie Hrobařová.

Od roku 1989 je držitelkou titulu Mistryně lidové umělecké výroby, o rok později se stává v oboru tvorby kraslic svobodnou řemeslnicí a od roku 2012 je nositelkou značky Tradiční výrobek Slovácka.

každoročně uděluje významným lidovým výrobcům „V roce 2017 jsem dostala od města Uherské Hradiště Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby,“ spíše konstatuje, než se kostelanská malérečka chlubí.

Podotkne, že pro tvorbu kraslic, kterou uchovává tradice našich předků a obohacuje je o novodobou historii, platí tak trochu jiný kalendář než je ten běžný. Kraslice totiž zdobí po celý rok.

„Malování kraslic jsem předváděla na velikonočních akcích nejen v naší republice, ale i v Německu a Švýcarsku. Kraslice prodávám nejen na velikonočních jarmarcích a předváděcích akcích, ale po celý rok je nabízím přes internet. Z katalogu na mých stránkách si kraslici vybere snad každý,“ dává k dobru Marie Hrobařová.