„Nepocházím z rodu, který by se někdy malováním baněk zabýval. Dřív než baňky jsem voskem zdobila a dodnes zdobím velikonoční kraslice. Baňky malovala moje kamarádka. Jednu jsem od ní dostala. Ta se mně natolik zalíbila, že jsem zatoužila po tom, aby mě zdobit baňky naučila,“ svěřuje se paní Petra.

S pousmáním dodá, že tak dlouho u kamarádky škemrala, až ji do tajů zdobení baněk, lehounkých symbolů Vánoc zasvětila. Vyslovit hladivé slovo malérečka, to je jako převalovat na jazyku mandli a nakonec ji lačně rozkousnout. Baňky zdobí paní Petra ručně kus po kusu. Každá třpytivá koule je originálem, který na první pohled musí vypadat tak, jako ty ostatní.

Jen malinkým záchvěvem ruky při zdobení každé kulaté baňky, může být mezi nimi téměř nepostřehnutelný rozdíl. Stejnými motivy, jakými zdobí baňky zářivých barev, krášlí i svíčky. Voskovky ke zdobení baněk si rozehřeje ve lžíci nad plamínkem kahánku nebo aromalampou. Rozehřátou barvu pak nanáší hlavičkou špendlíku, upevněném na kolíku, na baňku.

Vytvoří na ní kapičku a jemným tahem přenese vosk na vánoční kouli. Ke zdobení baněk, ale i velikonočních kraslic, které začíná tvořit s dostatečným předstihem před jarními svátky, patří zručnost, zkušenost, fantazie, trpělivost, dobré oči a pevné ruce. Než se baňka zaskví v plné kráse, trvá to poměrně dlouho. O náročnosti postupu není třeba ani mluvit.

„Klasické kulaté baňky se drží na trhu už řadu let. Letos frčí růžová a zlatá barva. Ale ať už zvolíte pro váš vánoční stromeček jakoukoliv barvu vánočních koulí, všechny váš domov rozzáří a vytvoří tu pravou sváteční atmosféru,“ dodává Petra Králíková, která má doma Vánoce v podobě zářivých baněk a Velikonoce ve formě kraslic po celý rok.