Tématem jednání v Izraeli bude právě hlavně očkování proti covidu-19. Podle Babiše se také čeští vědci, kteří vyvíjejí lék proti covidu-19, setkají s izraelskými odborníky, kteří už takový prostředek vyvinuli. Český lék je v konečné fázi schvalování, řekl premiér.

Očkováno bylo podle ministerstva ke středečnímu večeru 39 793 lidí. Ve středu ministerstvo uvádělo dohromady přes 902 tisíc podaných dávek vakcín za dobu očkování a dnes uvádí přes 948 tisíc. Rozdíl tak sice činí zhruba 46 tisíc dávek, což se blíží údajům za středu, které uvedl premiér, ale část z těchto dávek byla podána už v předchozích dnech. Ministerstvo totiž zpětně navýšilo počty dávek ve statistikách za několik předchozích dní.

Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka
Jak na boj s covidem: Koalice Spolu připravila vlastní plán

V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek vakcín denně. Hranice 35 tisíc očkovaných byla zatím kromě středy v březnu překročena pouze dvakrát.

Naprostou většinu podaných dávek vakcín tvoří látka comirnaty od Pfizer/BioNTech. Kromě toho se nyní v Česku očkuje také vakcínami od firem Moderna a AstraZeneca. Babiš na dotaz novinářů uvedl, že zřejmě v dubnu by mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson&Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek.

Očkování i léčba covidu 

Tématy setkání v Izraeli budou očkování i léčba covidu-19. "Dneska je Izrael lídr v očkování a taky v dalších technologiích ohledně léčení covidu-19," řekl Babiš. Podle něj bude česká delegace jednat s izraelskými vědci, kteří vyvinuli lék proti covidu-19 podávaný inhalací.

"V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), který je v tabletkách a bude se také inhalovat," dodal premiér. Kromě například přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Vašákové se cesty účastní také třeba hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Dva policisté, dva vojáci. Hlídkují u silnice I/34 v Borové u Poličky a kontrolují řidiče, kteří přijíždějí do svitavského okresu ve směru od Hlinska.
Policisté střeží hranice okresů kvůli covidu. Má to vliv i na nižší kriminalitu

Kromě například přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Vašákové se cesty účastní také třeba hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

V Jeruzalémě bude Babiš jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán. S izraelským premiérem Babiš probere i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.