Jak dodal, Rusko se chová naprosto nepřijatelným způsobem, útočí na cizí zemi, používá metody, které jsou válečnými zločiny a státním terorismem. „Je třeba to pojmenovávat. Pokud to média dělají, informují pravdivě,“ míní Fiala.
Svoboda slova s korekcí
Válka na Ukrajině se stala příležitostí pro dezinformátory tuzemské i zahraniční. Předseda vlády po pondělní návštěvě sídla civilní kontrarozvědky uvedl: „My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří, na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány.“
Co tím myslel? „Je zjevné, že státy západního světa čelí dezinformační kampaní cizí velmoci, která prosazuje svoje zájmy a snaží se destabilizovat naši společnost, šíří svoji vizi, jež není pravdivá. V takovém případě mají demokratické státy právo proti dezinformacím zakročit. Je velice důležité dbát na to, aby nebyla porušena svoboda slova, ale proti webům a zdrojům, které šíří informace ve službách Ruska, je nezbytné zasahovat. Není to jen naše pozice, stejně se rozhodla i Evropská unie.“
Kvalitu médií nehodnotí
Jak potom vnímá, že z aktuální ankety ke čtvrtečnímu tématu debaty vyplývá skepse k objektivitě zpravodajství České televize a rozhlasu, neboť 85 procent respondentů míní, že takové nenabízejí?
Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE
„Systémově se nemohu vyjadřovat ke kvalitě veřejnoprávních médií. Nepřísluší mi to a neměl by to dělat žádný politik. Na to jsme vytvořili systém rad a občanské kontroly ČT a ČRO včetně jejich objektivity. To, co se děje ze strany Ruska na Ukrajině je až překvapivě brutální, a tak někdo může mít dojem, že zprávy z ukrajinské strany jsou přehnané, avšak bohužel nejsou.“ A svůj postoj zdůvodňuje: „Oběti na lidských životech, útoky na civilní obyvatelstvo, infrastrukturu a zásahy do života nevinných občanů jsou tam na denním pořádku. Je potřeba o tom informovat, abychom viděli hrůzy, kterých se tam Rusko dopouští.“
Ruská verze událostí
V otázce, kdo se k rusko-ukrajinskému konfliktu vyjadřuje nejlépe, respondenti nejčastěji uváděli Fialovo jméno. Na druhém místě je ovšem Tomio Okamura. Ačkoli většina lidí vyjádřila názor, že Ukrajina musí zvítězit, dále je třeba pomáhat jí i uprchlíkům a máme se odstřihnout od ruských surovin, je vždy zhruba pětina až třetina lidí, kteří si myslí opak. Lze tyto lidi přesvědčit?
„Mne ta čísla nepřekvapují. Skupin a politických sil, které tady šíří ruskou verzi událostí nebo se snaží korigovat objektivní informace o dění na Ukrajině, je mnoho a nepochybně k nim patří SPD a Tomio Okamura osobně. Část společnosti mu naslouchá. Naštěstí většina, jak to vyplývá i z ankety Deníku, vidí věci tak, jak jsou. To se projevuje třeba v obrovské solidaritě vůči Ukrajině. A v tomto smyslu jsem i já pozitivně překvapen, jak veřejnost dokázala akceptovat uprchlickou vlnu nebo vybírat peníze na vojenskou techniku. Z toho plyne, že lidé vnímají podstatu konfliktu, který je nedaleko od nás a jsme jím ohroženi i my.“
Navazujeme na Babišovu vládu
Účinná komunikace s veřejností nebo zákon proti dezinformacím, který připravuje ministr vnitra, jsou velkým tématem. Moderátorku zajímalo, zda vláda bude používat represivní nástroje, nebo spíš bude sázet na vylepšení komunikace, k čemuž má pomoci oddělní na Úřadu vlády se čtyřmi zaměstnanci?
„Zřízení pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformace je trochu ta odpověď, chceme jít cestou strategické komunikace, pozitivního vyvracení dezinformací. Ve všech příručkách a radách expertů se říká, že je důležitá nejen správná a srozumitelná reakce, ale též rychlost. Na to se musí stát přichystat. Nelze podceňovat ani aktivní boj proti dezinformacím a já jsem rád, že v tomto směru můžeme navázat na práci předcházející vlády. Novela zákona, který připravuje ministerstvo vnitra, aby se umožnilo lépe bojovat s dezinformacemi, vychází z akčního plánu, jenž byl přijat v roce 2021 vládou Andreje Babiše. To je dobrý příklad toho, že stát bez ohledu na vládnoucí politickou reprezentaci pokračuje kontinuálně ve své obraně a ochraně obyvatel. My se soustředíme hlavně na pozitivní vyvracení dezinformací, ale neopustíme ani cestu nástrojů pro legální postih těch, kteří je šíří,“ uzavřel premiér Petr Fiala.