„Cože? Podívat se do katastru? Já nechci jezdit na žádný úřad a sepisovat žádost! Jo, že jsou online, jo? No ale neplatí se za to, že ne? Plno lidí nalítlo internetu a pak se nemohli doplatit. A nebude to složitý? Víš, jak jsem na tom s počítačem,“ vyptává se herečka Eva Holubová v roli skeptické důchodkyně, jež se baví s archivářkou Soňou Martinovskou z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Zábavné návody, jak se dá jednoduše hledat v online katastrech, matrikách, kronikách či starých novinách, je součástí projektu Tohle jsme prožili. Jde o vzdělávací web především pro seniory, který má doplnit, případně nahradit kurzy na univerzitě třetího věku. Třeba pro ty, kdo nejsou mobilní nebo bydlí příliš daleko od univerzitního města, popřípadě se obávají chodit mezi hodně lidí kvůli nejisté koronavirové situaci. Zaměřuje se na dějiny 20. století, neboť historie bývá u seniorů nejoblíbenější obor. Autoři chtějí svým webem oslovit i učitele a jejich žáky.

Senioři a práce na počítači. Ilustrační snímek
Senioři kvůli covidu zaplavili internet. Počítače ovládají daleko lépe než dříve

Nápad dostal autor projektu Martin Jemelka, když v březnu 2020 vypukla pandemie a on musel zrušit přednášku na univerzitě třetího věku v Pardubicích. „Řešilo se ve výuce všechno možné, ale na seniory se nedostalo. Ti měli prostě sedět doma, nevycházet a s nikým se nestýkat. Přitom je z přednášek znám jako velmi činorodé lidi. Věděl jsem, že tak to nejde nechat,“ vylíčil.

Když přišla výzva z Technologické agentury České republiky na projekty, které by odstraňovaly různé dopady covidu na společnost, přihlásil tam návrh webu Tohle jsme zažili. Projekt má podstatně vyšší ambice, než jen vzdělávat seniory v nedávné historii.

„Rádi bychom je motivovali, aby se nebáli používat mobily, tablety a počítače k aktivnímu bádání. Ukazujeme jim, co všechno s nimi jde dělat,“ nastínil historik Masarykova ústavu Martin Jemelka. K dokumentárním filmům o povodních, branné povinnosti, španělské chřipce nebo měnové reformě tvůrci připojili i pracovní listy, mapy či kvízy.

On-line bádání může oslovit více lidí

Jelikož všechny filmové dokumenty, instruktážní videa a pracovní listy vytvářeli jen v týmu o několika lidech, trvaly jim přípravy rok a půl a hotovo měli až nyní v září. Zmeškáno ale podle Jemelky není, protože vzhledem k energetické krizi některé univerzity opět musí zvažovat výuku online. Navíc online bádání může oslovit mnohem více lidí, než dojíždění na kurzy do velkého města.

„Hodně práce mi dalo přesvědčit ke spolupráci Evu Holubovou. Nejdřív nás odmítla s tím, že internet je zlo a že ani omylem,“ přiblížil Martin Jemelka. Pak ale nakonec svolila a její počáteční skepsi k moderním technologiím a online bádání se podařilo zlomit archivářce Soně Martinovské, s níž natáčela instruktážní videa.

VIDEO: Prameny online: Zmapujte si to

Zdroj: Youtube

„Paní Holubová je skvělá profesionálka, takže natáčet s ní byla radost. Nových technologií se nebála, spíše k nim měla nedůvěru. Některé repliky si do scénáře sama prosadila, protože ví, jak nedůvěřivě reagují na moderní novinky starší lidé,“ uvedla Martinovská. Když před kamerou pomáhá herečce s hledáním v elektronické verzi katastru, matriky či kroniky, uklidňuje ji, že se nemůže nic špatného stát ani neobratnou manipulací a že všechny doporučované nástroje jsou zdarma. „Hele, vypadá to fakt docela jednoduše,“ pochvaluje si ve videu Holubová.

V pouhých pár krocích spolu dokážou najít i takové detaily jako tuhou zimu v Jindřichově Hradci v roce 1929, o níž Holubové vyprávěl dědeček, nebo jak to dříve vypadalo u rybníka Malá Punčocha, kam jezdila s rodiči, a jak to tam vypadá dnes. „Já jsem zvyklá podávat věci kolem archivů srozumitelně. Vycvičili mě v tom starší příbuzní, kterým jsem radila, jak hledat v online matrikách, když dělají rodokmen,“ podotkla Soňa Martinovská.

Valorizace důchodů. Ilustrační foto.
Důchodová kalkulačka: Spočítejte si, o kolik se vám od ledna 2023 zvýší penze

Projekt má ještě jeden důležitý rozměr. Rád by dodal českým seniorům sebedůvěru, že současné krize dokážou překonat. Ukázat, že pandemie, válečné obavy, ekonomické problémy či vrtochy počasí tu byly i v nedávné v minulosti. „Chceme seniorům předvést, co všechno prožili a jaké bohaté zkušenosti s překonáváním podobných krizí mají. Zkrátka aby si řekli: ‚Když jsme tohle všechno překonali a vydrželi, tak teď zvládneme i dopady války na Ukrajině a energetickou krizi.‘,“ vysvětlil Jemelka.

„To, co se dnes děje, dáváme do souvislostí s historickými událostmi. Budeme také rádi, když seniory přesvědčíme, že se dá na internetu najít spousta zajímavých a užitečných věcí a že badatelem se může stát každý,“ doplnila Martinovská.