Od pondělí do čtvrtka odhalily laboratoře 33 538 případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo méně než 28 tisíc. Odborníci ale růst po svátcích předpokládali. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) připadalo ve středu 35 procent nových případů na nakažlivější variantu omikron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že tato varianta v Česku převládne ve druhé polovině příštího týdne. Nakažených by tak mělo dále přibývat.

Incidenční číslo od čtvrtka vzrostlo v devíti krajích, v pěti se snížilo. Nejvíce epidemie v tomto týdnu zrychluje v Praze. Na 100 tisíc obyvatel tam za posledních sedm dní připadá 620 nakažených. Na začátku týdne byla v hlavním městě incidence o třetinu nižší. Pouze ve dvou dalších krajích - Libereckém a Středočeském - je nyní incidenční číslo vyšší než 400. Naopak relativně nejlépe je na tom dlouhodobě Karlovarský kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 230 nakažených.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Ministr Válek představil nový odborný tým pro zvládání epidemie. Vede ho Chlíbek

Laboratoře ve čtvrtek provedly asi 70 tisíc testů, zhruba o 14 tisíc více než před týdnem. V případě nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,28 procenta odevzdaných vzorků, minulý čtvrtek to bylo méně než pět procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita naopak klesla z 13,33 procenta na 10,95 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se snížil z 24,36 procenta na 19,57 procenta.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 97 478 dávek vakcíny proti koronaviru. Je to nejvíce za zhruba tři týdny. Téměř 84 tisíc lidí si přišlo pro třetí posilující dávku. Naopak první očkování podstoupilo asi 6000 zájemců. Ukončenou vakcinaci má v Česku 6,7 milionu lidí.

Nežádoucí účinky

Dosud lidé nahlásili 10 727 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Většinou lidé popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. SÚKL také eviduje za celou dobu očkování proti covidu 148 podezření na úmrtí, které nastalo po očkování. Ústav upozorňuje na to, že mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti.

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran (vlevo),  imunoložka Zuzana Krátká a právník Jindřich Rajchl vystoupili 4. ledna 2022 v Praze na tiskové konferenci Iniciativy 21, která představila petici proti povinnému očkování vybraných profesí.
Petice proti povinné vakcinaci má 80 tisíc podpisů. Iniciativa 21 jedná s Válkem

První případy koronaviru se v Česku objevily na začátku března 2020. Od té doby laboratoře odhalily celkem 2 517 475 nakažených. Zhruba 2,4 milionu lidí se již vyléčilo. S covidem naopak zemřelo dosud 36 507 lidí. Tento týden je obětí zatím 185, údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Podobné je to i s počty hospitalizací. Nemocnice totiž mnoho pacientů dohlašují až zpětně.