Po pečlivém prověřování však vyplulo na povrch, že si to slečna celé vymyslela. Bohužel zdaleka nejde o ojedinělý případ. Báchorky o vynuceném sexuálním styku slýchají strážci zákona ve Zlínském kraji často.

Znásilnění je velice vážný zločin, za který pachatelům hrozí až patnáct let za mřížemi. Jen letos policisté ve Zlínském kraji šetřili celkem třiadvacet oznámení o znásilnění. Nejvíce, a to celkem deset, bylo na Kroměřížsku. Všechny případy se kriminalistům podařilo objasnit.

Osm trestných činů znásilnění šetřili policisté na Vsetínsku a neobjasněné jim zůstávají dva případy. Tři oznámení měli uherskohradišťští policisté, kterým se podařilo všechny objasnit. Na Zlínsku došlo ke dvěma těmto trestným činům. Jeden již policisté vyřešili a druhý ještě prověřují.

„Mezi těmito čísly jsou i pokusy o znásilnění, ale také znásilnění, která jsou vymyšlená,“ poznamenala mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

Ke smyšleným patří i loňský případ mladé dívky ze Zlína. Na policii přišel muž s tím, že jeho přítelkyni znásilnili, když šla z diskotéky. „K ženě jsme okamžitě vyslali intervenční tým, aby jí co nejlépe a nejrychleji pomohl. Byli jsme s ní i u lékaře. Na případu tehdy intenzivně pracovalo několik policistů,“ připomněla policejní mluvčí.

Nakonec se ovšem ukázalo, že to bylo úplně jinak. Dívku prozradil záznam z kamerového systému. „Na něm bylo vidět, že za ní žádný muž nešel, ale naopak ona že pronásledovala jeho,“ vysvětlila Bartíková. Dotyčný dívku odmítl a ta se mu pomstila falešným obviněním.

Právě pomsta bývá nejčastější důvod, proč si ženy či dívky znásilnění vymyslí. „Důvodem bývá pomsta například kvůli rozchodu, neopětovaná láska či také upozornění na sebe samu,“ potvrzuje mluvčí policie v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

„Udělal to známý,“ říkají nejčastěji

Dívky při líčení smyšleného znásilnění většinou za pachatele označí své blízké anebo známé. To udělala i výše zmíněná osmnáctiletá žena z Uherskobrodska. Kriminalistům tvrdila, že za znásilněním stojí její bývalý přítel. Po několika dnech prověřování a výslechů nakonec policii přiznala, že si vše vymyslela.

Jenomže tím celý případ zdaleka neskončil. „Pokud totiž člověk označí konkrétního pachatele, dopouští se tak trestného činu křivé obvinění,“ upozornila krajská policejní mluvčí Jana Bartíková s tím, že za to hrozí až tříleté vězení.

Kromě porušení zákona ženy, které si vymýšlejí znásilnění, přidávají policistům práci, což stojí nemalé peníze. Přesto musejí kriminalisté každý nahlášený případ velmi pečlivě prověřit.