Odpoledne jej zde zadrželi městští strážníci namol opilého a pořádně rozkuráženého. Poté, co jej totiž zaměstnanci supermarketu chytili při krádeži několika drobností, začal všem nadávat fyzicky napadat celé okolí.

Vzhledem k očividné opilosti jej přivolaná hlídka přiměla dýchnout do přístroje. Po shlédnutí hodnoty alkoholu všichni přítomní jenom kroutili hlavou.

,,Samotní strážníci nemohli uvěřit tomu, že se při takové hodnotě dá stát na nohou. Komunikace s ním ale byla o to horší. Proto oba přestupky, proti majetku a proti občanskému soužití, kterých se dopustil, bude projednávat správní orgán,“ popsal důsledky prohřešků mladého opilce ředitel rožnovské městské policie Daniel Vašut.

Rožnov není ojedinělým městem v regionu, kde s opilými výtržníky mají dlohodobé problémy.

,,Ve Vsetíně platí na určitých místech vyhláška o zákazu pití alkoholu, přesto ji někteří lidé nedodržují. Jejich překročení nařízení řešíme pokutami na místě,“ vysvětlil ředitle Městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák. Pokud ovšem opilci vykazují značnou agresivitu vůči okolí, přebírají je kolegové z republikové policie. Ti je pak odvážejí do nejbližší kroměřížské záchytně stanice. Městská policie totiž zatím tuto pravomoc odvozu nemá. „Budeme ji mít až od prvního ledna příštího roku,“ vysvětlil Martinák.

Lidé se jich bojí

Ani lékaři ze záchranné služby se nevyhnou kontaktu s lidmi, kteří mají v krvi alkoholu více, než je zdrávo. ,,Velice často k takovým případům jezdíme hlavně v období léta, když jsou otevřené pivní zahrádky a letní diskotékové zábavy v plném proudu. Opilce vezeme do nemocnice na úrazovou ambulanci jen pokud jsou zraněni, jinak jsou předáni policii,“ sdělila postup asistentka ředitele krajské záchranné služby Hana Polešáková.

Lidé na opilce reagují různě. Někteří je litují, jiným se hnusí, ale většina se jim snaží, co pokud možno vyhnout. ,,V okolí je opilců i bezdomovců hodně. Nejvíce je jich asi za školou u Trávníků i v centru města. Měla jsem štěstí, že se mi po každé vyhnuli. Naštěstí se mě nepokusil žádný z nich obtěžovat,“ svěřila se například Pavla Henklová ze Vsetína.

Kristýna Jarošová