Žaloba mu kladla za vinu, že jej loni v únoru napadl pálenou cihlou a způsobil mu vážné poranění mozku, kterému pak o tři týdny později v nemocnici podlehl. Podle senátu ale chybí jakékoliv stěžejní důkazy, které by jednoznačně na Strapinu, jako pachatele, ukázaly. Proto jej žaloby zprostil. Státní zástupce se však nevzdává a podal si odvolání k Vrchnímu soudu do Olomouce.

Co se přesně v noci na 24. února loňského roku stalo, už se asi nikdy nezjistí. Podle stop, které se policii podařilo zajistit byl sedmapadesátiletý Hradčovjan večer u svého kamaráda. Odtud pak ještě zašel do hospody. Pak odešel a ve tři čtvrtě na pět ráno jej silně podchlazeného objevili ve dvanáctistupňovém mrazu před domem jeho známí. Měl vážně zraněnou hlavu. Muž měl ten večer s sebou několik tisíc korun. Ty se mu z peněženky ztratily. V místním potoku se pak našla pálená cihla, kterou někdo muže uhodil.

Zraněný se měl nakonec v nemocnici své rodině svěřit, že jej přepadl jeho synovec Zdeněk Strapina. Pak jej doktoři uvedli do umělého spánku, z něhož se už neprobral. Zemřel 16. března. Na cihle i peněžence zemřelého pak policisté našli pachové stopy Strapiny.

Devětatřicetiletý muž od počátku tvrdil, že on rozhodně se smrtí svého strýce nemá nic společného. „V ten večer, kdy se mu to stalo, jsem šel do jedné hospody, ale jiné, než měl být on. Můj známý slavil padesát, tak jsme dali pivo. Pak jsem byl doma, díval se na televizi a šel spát. Vzbudil jsem se kolem šesté ráno a jel do práce. Co se mu stalo, mi řekla až policie,“ popisoval u minulého soudu Strapina. Jak se mohly objevit pachové stopy na cihle a peněžence ale netušil. Podle jeho slov se se strýcem delší dobu neviděli.

Rodina zemřelého však byla přímým svědkem, že jako pachatele určil muž Strapinu. „Ptali jsme se ho, jestli ví, kdo mu to udělal. Kýval hlavou. Nemohl mluvit. Ptali jsme se ho, jestli to byl někdo z Hradčovic. Opět kýval, že ano. Nejsme odtud, tak jsme se ptali, jestli ho známe. Znovu kýval, že ano. Začali jsme se vyptávat na různé známé a ve chvíli, kdy jsme řekli jméno Zdeněk Strapina, tak pokýval a rozplakal se,“ vypovídala u soudu dcera zemřelého.

Znalci však včera nevyloučili, že při takto těžkém zranění mozku mohlo jít o snové představy až smyšlenky.

Tyto věci nakonec vedly i senát k tomu, že Strapinu zprostil obžaloby. „Měli jsme dva důkazy, pachové stopy a výpověď. Co se týče těch stop, tak to svědčí jen o tom, že tyto věci mohl mít obžalovaný v rukou. V žádném případě to nesvědčí o tom, kdy, v jakém čase a za jakých okolností se tam dostaly. Znalci rovněž nevyloučili, že toto zranění si mohl způsobit i pádem,“ vysvětloval rozhodnutí senátu jeho předseda Radomír Koudela.

Důkazní situace tak podle něj nebyla rozhodně jednoznačná, aby mohl Strapinu uznat vinným. „Navíc nám přišlo nelogické, že by si někde vzal čtyřkilovou cihlu a pak v minus sedmi stupních čekal, než jeho strýc přijde domů,“ poznamenal soudce.

Případ ale zdaleka nekončí. Vzhledem k odvolání státního zástupce jej pro;jedná Vrchní soud v Olomouci.