Krajští kriminalisté se podle Kyšnerové rozsáhlou a sofistikovanou daňovou trestnou činností intenzívně zabývají více než rok.

„V souvislosti s trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství jsme dnes zahájili trestní stíhání devíti fyzických a čtrnácti právnických osob,“ uvedla Simona Kyšnerová.

Skupina podle ní způsobila České republice škodu za více než 20 milionů korun. „Sedmi pachatelům za tuto trestnou činnost hrozí až osm let ve vězení, dalším dvěma až deset let. Všichni jsou stíháni na svobodě,“ doplnila mluvčí.

Na snímku Robert Hamrla.
Šéfa zlínských Beranů Roberta Hamrlu zadržela policie. Kvůli daňovým únikům

Kriminalisté prokázali, že obvinění lidé nejméně od začátku roku 2016 do listopadu roku 2022 v úmyslu zkrátit daň z přidané hodnoty vytvořily a posléze se různou měrou zapojily do uměle vytvořeného řetězce obchodních společností, v rámci něhož fiktivně poskytovaly reklamní služby.

„Obvinění za tímto účelem ovládali jednotlivé obchodní společnosti, připravovali potřebné listiny, prováděli bankovní operace, transakce a platby a prováděli další úkony, které byly nezbytné pro realizaci tohoto jejich záměru,“ vylíčila Kyšnerová.

Generální manažer prvoligových hokejistů Zlína Robert Hamrla v exkluzivním rozhovoru pro Deník prozradil novinky z klubu Beranů.
Přepadový test na drogy v kabině Beranů! Hamrla dál o posilách či názvu klubu

V souvislosti s uvedenou trestnou činností zlínští kriminalisté v úterý 20. června ve spolupráci s jihomoravskými kriminalisty devět lidí zadrželi a na šestnácti místech Zlínského a Jihomoravského kraje provedli 12 domovních prohlídek a 10 prohlídek jiných prostor.

Zajistili při nich finanční hotovost a také prostředky na bankovních účtech a nemovitosti. „Ze zajištěných hodnot bude pokryta celá způsobená škoda. Realizace byla úspěšná i po stránce zajištění dalších důkazních prostředků v rámci trestního řízení,“ doplnila Simona Kyšnerová.

Stíhání nesouvisí s Hamrlovým působením u Beranů

Zlínský magistrát, který je vlastníkem 49 procent Hokejového klubu Berani Zlín i představitelé klubu samotného už v úterý 20. března Deník ujistili, že Hamrlovo stíhání nesouvisí s jeho působením u Beranů. 

„Klub plně spolupracuje s orgány výkonné moci. Obvinění nemají žádnou spojitost s klubem Berani Zlín a nyní není možné s ohledem na probíhající vyšetřování situaci blíže komentovat,“ stojí v prohlášení, které zlínský klub zveřejnil na svých stránkách.

Podobně reagoval primátor Zlína Jiří Korec. „Je to nepříjemná situace, ale netýká se to hokejového klubu,“ zdůraznil.