Kvůli zledovatělé cestě přijeli hasiči k místu havárie až za čtyřicet tři minut

Záchranáři však zdůrazňují, že i když musejí lidé na pomoc čekat déle, je pro ně stále prioritou dojet na místo.

Například krajští hasiči přijeli minulý týden ve čtvrtek k nehodě u Vizovic za třiačtyřicet minut. Nákladní auto a dodávka totiž havarovaly na neudržované silnici, která byla zledovatělá.

„Už při jízdě k místu havárie hlásil řidič značně namrzlou vozovku. Strojník zásahového speciálu vyjel po silnici nad Vizovice, ale protože vozovka byla nesjízdná, vůz odstavil. Velitel zásahu zjistil, že další jízda na zledovatělé silnici by byla příliš riskantní, a proto rozhodl otočit vůz a pokusit se k místu přijet oklikou,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Ale ani druhý pokus dostat se k místu havárie nebyl úspěšný. „Hasiči vjeli do lesního úseku neudržované silnice nad Loučkou a po kilometru jízdy byli znovu nuceni vozidlo odstavit. Dalších asi tři sta metrů pak pokračovali pěšky. Protože i další přijíždějící řidiči způsobovali nehodové situace, policie se rozhodla cestu zcela uzavřít,“ konstatoval Mitáček.

Se zpožděním se potýká i lékařská záchranná služba. „Bohužel v zimě jsou naše dojezdové časy delší. A komplikace nám to přínáší zejména na neudržovaných cestách,“ potvrdil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Aby se lidé dočkali pomoci, podstupují řidiči záchranných vozů speciální výcviky.

„Absolvujeme školy smyku, a je to pro nás velice přínosné. I policisté totiž musejí být při jízdě obezřetní,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Hasiči ještě mimo škol smyku mají i kondiční jízdy v terénu.

„Při nich si zkoušíme možnosti, za jakých jsme schopni dojet na místo. Prioritou pro nás je hlavně dojet a pomoci, i když to trvá déle,“ podotkl Mitáček.