Jeden případ za všechny. Koncem ledna letošního roku zastavila hlídka dopravních policistů osobní automobil, který projížděl Starým Městem. Při kontrole řidiče byla dechová zkouška na alkohol negativní. Policisté ovšem řidiče vyzvali k testu na drogy. Přímo na ulici se v testu ze slin objevila značka pro přítomnost amfetaminu.

„Muž se policistům přiznal, že si asi dvě hodiny předtím, než sedl za volant, aplikoval pervitin. Policisté zjistili, že zfetovaný řidič má u sebe ještě další pervitin připravený v injekční stříkačce,“ popsal jeden případ z mnoha hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Přímo na silnici policisté drogu zabavili a řidiči zakázali další jízdu. Muži také zadrželi řidičský průkaz. Dvaatřicetiletý muž z Břestku je podezřelý ze spáchání přestupků řízení pod vlivem návykové látky a z přechovávání omamné látky, za což mu ze zákona hrozí pokuta až dvacet tisíc korun a až roční zákaz řízení.

Zkušenost se zfetovaným řidičem má i Robert Pilař z Uherského Hradiště. Toho i s rodinou málem nebezpečný šofér smetl z chodníku.

„Šli jsme na vycházku a najednou se za mnou ozval hukot. Slyšel jsem kvílení gum automobilu v zatáčce. Vyřítilo se na nás auto, které jelo hrozně rychle. Strhl jsem instinktivně dceru i manželku na trávník. Auto vjelo na chodník a minulo nás snad o půl metru. Kdybychom na tom chodníku stáli dál, smetl nás,“ poznamenal Pilař na adresu mladého muže, o kterém tvrdí, že je všeobecně známá jeho závislost na marihuaně.

„Takový řidič může být neřízenou střelou. Má pocit, že je silnice jeho a nic ho nemůže zastavit. Připadá si jako akční hrdina a jeho sebevědomí prudce stoupá. Zapomíná na obezřetnost, ale to může být velmi nebezpečné,“ poznamenal psycholog Pavel Bednář, jehož pacienty jsou i drogově závislí lidé.

Počty řidičů ovlivněných drogou na Uherskohradišťsku:

Rok 2009 – 11
Rok 2010 – 15
První měsíce roku 2011 – 4
Nejčastěji užívané drogy: pervitin, marihuana.