„Slečna mu dala své osobní doklady nutné pro uzavření úvěrové smlouvy. Dnes sedmatřicetiletý muž k nim ještě potřeboval potvrzení o zaměstnání jeho přítelkyně, na kterém by byla dostatečná výše měsíčního příjmu. K potvrzení však nikoho nepotřeboval, protože měl razítko od bývalého zaměstnavatele,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Podvodník pak razítkem stvrdil, že jeho přítelkyně je zaměstnaná a má stálý příjem. „Se zfalšovaným potvrzením a doklady šel za svým známým, který pro finanční společnost sjednával úvěrové smlouvy. Společně vyplnili všechny potřebné formuláře na jméno dnes čtyřiadvacetileté slečny, která u sepisování smluv nebyla,“ pokračoval Mergental.

Mladá žena pak jen v polovině srpna 2008 připravené smlouvy s nepravdivými údaji podepsala a stále věřila svému příteli, že úvěr na koupi auta bude splácet on. „Věřila jistě i tomu, že ji v novém autě také někdy sveze. Její důvěra byla ovšem příliš zamilovaně slepá,“ řekl mluvčí.

Když finanční společnost ověřovala ženin měsíční příjem, zavolal její pracovník uvedenému zaměstnavateli. „Tím byl ale podvodníkův známý, který jej kdysi také zaměstnával. Tento majitel firmy po telefonu bez váhání potvrdil, že mladá žena u něj pracuje a dostává měsíčně mzdu,“ sdělil Mergental. Cesta k penězům tak byla pro dvojici otevřená.

Společnost vyplatila téměř tři sta padesát tisíc korun, které měly podle smlouvy jít na úhradu vozu Škoda Octavia.

Kupovat si jej sice měla čtyřiadvacetileté žena, ale podle dohody to byl její přítel podvodník. „Prodávajícím měla být žena majitele firmy, který křivě potvrdil zaměstnávání žadatelky úvěru. Vyplacené peníze přišly zase na účet manželky muže, který s podvodníkem připravoval nepravdivé smlouvy pro finanční společnost. Finančník si nechal část pro sebe a zbytek poskytl podvodníkovi,“ rozplétal složitý případ Mergental.

Podvodník se podle něj tedy nedostal k autu, o které mu vůbec nešlo, ale k penězům. Ty použil na úhradu části svých dluhů, které měl mimo jiné u matky své přítelkyně, která mu naletěla. Auto zůstalo původní majitelce, která jej dnes bez problémů užívá a o jeho prodeji vůbec neuvažovala.

Podvodník uhradil prvních pět splátek a od té doby nic.„Ve finále tak mladá naivní žena nemá ani auto, ani peníze. Nezbylo jí tedy nic jiného, než aby sama začala platit úvěr, který si „sjednala“. Splácí jej poctivě, i když ví, že nikdy neuvidí ani peníze ani auto,“ doplnil mluvčí. Její bývalý přítel je policii dobře známý recidivista, který byl stíhán za několik majetkových trestných činů.

Uherskohradišťští kriminalisté poté, co celý zašmodrchaný podvod objasnili, obvinili v těchto dnech čtyři pachatele ze spáchání trestného činu úvěrového podvodu. Šlo o čtyřiadvacetiletou ženu z Uherského Brodu za to, že nepravdivě uvedla, že pracuje a má měsíční příjem, sedmatřicetiletého muže z Uherského Brodu, který je v současnosti ve vězení, za to, že celý trestný čin zorganizoval.

Obviněný byl i jednačtyřice tiletý muž z Uherského Brodu, který pomohl podvodem získat úvěr tím, že potvrdil nepravdivou informaci o zaměstnání mladé ženy, a pětatřicetiletý muž z Břeclavska, který přispěl k podvodu přichystáním smluv pro finanční společnost, která peníze vyplatila. Všem čtyřem hrozí ze zákona až tři roky vězení.