Šestačtyřicetiletý Jiří Adam posílal do podniku dopisy a e-maily, kde požadoval vyplacení 200.000 eur (5,168 milionu Kč). Firmě vyhrožoval otrávením například dětských přesnídávek. Ke svému jednání se doznal již při výslechu na policii, dnes před senátem soudu toto zopakoval. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu pět až 12 let vězení.

„Trestný čin jsem spáchal s úmyslem, abych získal peněžní prostředky k uhrazení svých dluhů. Jednal jsem v zoufalství. Neměl jsem v úmyslu výrobky otrávit. Jen jsem chtěl učinit na Hamé nátlak, aby peníze poslali,“ řekl dnes před soudem Adam. Podle státního zástupce obžalovaný má dluh u příbuzných asi půl milionu Kč, u bank 1,5 milionu Kč. To potvrdil i Adam.

Podle státního zástupce obžalovaný Hamé vydíral od loňského listopadu do letošního ledna. Peníze chtěl zaslat na konto ve Švýcarsku, které si za tímto účelem zřídil. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu otrávenou přesnídávku. „Dětskou výživu jsem si vybral proto, že se dá otevřít a zavřít bez toho, aniž by někdo poznal, že již otevřená byla. Navíc se jí hned. Ne třeba jako marmeláda, která je načatá v lednici i čtyři měsíce,“ řekl dnes před soudem obžalovaný.

Do dětské výživy dal dle svých slov čtyři rozdrcené prášky hypnogenu. Lék obsahuje látku zolpidem, používanou pro krátkodobou léčbu nespavosti. Z dnes přečtených znaleckých posudků vyplynulo, že dospělému se doporučuje maximální denní dávka půl až jeden celý prášek před spaním. Množství obsažené v dětské výživě znalci označili za „velmi vysoké, které může způsobit velmi vážné zdravotní problémy a u dětí téměř jistou smrt“.

Podnik se ihned obrátil na policii. „Ve výrobě máme dostatečné zabezpečení. I přesto jsme ale ihned nainstalovali kamerový systém v našich závodech. Upozornili jsme zaměstnance, proškolili jsme je,“ popsal dnes před soudem Petr Zábojník z Hamé.

Státní zástupce označil trestný čin za zvlášť závažný, a to zejména v tom ohledu, že byl směřovaný na děti. Líčení bude pokračovat v úterý 17. srpna výslechem znalců z oboru psychiatrie a psychologie.

Gabriela Sluštíková jpt