„Zaznamenala jsem případ v médiích a velice mě pobouřil. Spojila jsem se s Klačánkovými a nabídla jim, že zaplatím služby právníka, který by viníka zažaloval,“ vysvětlila poslankyně Mertinová. Podle jejích slov ale manželé tuto nabídku odmítli. Bývalý řezník Josef Jaša, který poslední březnový víkend psa ubil železnou tyčí a stáhl z kůže, totiž bydlí jen dvě ulice od jejich domu a dříve byli dobrými známými. „Klačánkovi nechtěli ještě více zhoršit sousedské vztahy tím, že by sami dostali Jašu do vězení,“ vysvětlila poslankyně.

Vzhledem k tomu, že Mertinová patří mezi milovníky psů, nabídla majitelům Filípka také pomoc při pořízení nového psa, který by jim ztraceného domácího mazlíčka nahradil. „Paní Klačánková ale míří na měsíc do zahraničí, takže jsme se domluvili, že to případně budeme řešit až po jejím návratu,“ sdělila poslankyně. Případ zabití Filípka zatím policie šetří. „Z pitvy zcela jasně nevyplynulo, že šlo o týrání zvířete. Víme ale, že příčinou smrti šestiletého psa byla mnohočetná fraktura lebky s následným poškozením mozku,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

„Policisté stále pokračují ve výslechu dalších lidí a v prověřování všech okolností. Zatím nerozhodli, zda se Jaša dopustil trestného činu, nebo jen přestupku,“ řekla policejní mluvčí.

Podle jejích informací se změnila některá svědectví a noví lidé se k případu rozhodli vyjádřit.

„Každopádně se zdá, že pes byl usmrcen bez jakéhokoliv právního důvodu. Z platných zákonů navíc vyplývá, že takovéto zvíře není určeno pro produkci masných výrobků,“ uzavřela mluvčí. V případě, že by se týrání prokázalo, hrozí řezníkovi v krajním případě roční vězení.

Řada lidí z Lukova Josefa Jašu obviňuje, že jako bývalý řezník přidával psí maso do podomácku vyráběných klobás. Psy přitom v obci na úpatí Hostýnských vrchů vlastní každá druhá domácnost.

Nikola Synek

Související články:

Osud ubitého psa nenechal lidi chladnými

Řezník stáhl z kůže psa a chtěl ho sníst