Zatímco Alena Vitásková, si má odpykat 8,5 roku za to, že podle soudu vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu fotovoltaické elektrárny, které dostaly výhodnou výkupní licenci, i když na ni neměly nárok, Alexandr a Zdeněk Zemkovi, měli podle serveru Novinky.cz získat na základě nepravdivých údajů licenci na provozování elektráren v posledním možném termínu, kdy mohli ještě dostat výhodnější výkupní ceny, ačkoliv elektrárny ještě nebyly hotové a na licenci tak nebyl nárok. Oba dostali trest 7,5 roku vězení a každý musí zaplatit sedm miliónů korun.

Kromě Vitáskové a bratrů Zemkových Krajský soud v Brně poslal do vězení také Vladimíra Čimperu na 5,5 roku, Jana Hudečka na šest roků, Jaroslava Kryma také na šest roků a Karla Šupinu na 5,5 roku za podvod.

„Alexandr a Zdeněk Zemkovi podepsali nepravdivý předávací dokument, přestože věděli, že elektrárny nejsou hotové. Ilona Floriánová, jako pracovnice ERÚ, pak převzala spis bez dostatečné péče, ignorovala v něm nesrovnalosti a vydala licence," uvedl soudce Aleš Novotný. Prověřování svých elektráren se nevyhnuli ani bratři Zemkové. Podle verdiktu se však údajně v té chvíli vložila do případu Vitásková. Přestože věděla, že její podřízená Michaela Schneidrová, ředitelka odboru licencí, se zná se Zdeňkem Zemkem starším, otcem majitelů elektráren, nijak nezasáhla a dala Schneiderové možnost smést přezkumné řízení o udělení licence ze stolu.

„Vitásková ji podpořila, takže nemohlo dojít k odebrání licencí," upozornil soudce Novotný. „Přestože bratři Zemkovi se snažili před soudem tvrdit, že nevěděli, co se na stavbě děje, všichni věděli, která bije a proč se to děje," prohlásil soudce Novotný.

V kauze jde o dvě solární elektrárny synů miliardáře Zdeňka Zemka. Ty dostaly licenci 31. prosince 2010 údajně jen pár hodin předtím, než se o polovinu snížily výkupní ceny elektřiny. Proto mají obě elektrárny garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Podle vyšetřovatelů přitom elektrárny na konci roku nesplňovaly podmínky pro udělení licence. Pokud by ale zařízení získala povolení až v roce 2011, dostaly by elektrárny za každou megawatthodinu jen 5500 korun. Za 20 let odběru energie z těchto solárních elektráren by tedy mohla vzniknout škoda výši až dvou miliard korun.

„Celý případ je jen součástí tlaku na mou osobu, abych se vzdala funkce. Fotovoltaické elektrárny byly totiž využité k tunelování státu. I Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že podpora těmto obnovitelným zdrojům byla nastavena nehospodárně," prohlásila ve své závěrečné řeči v prosinci Vitásková.

Autor: ČTK, Petr Drozd