„Od začátku roku 2008 do letošního června objížděl především zemědělská družstva v regionu celého Uherskohradišťska a nabízel jim, že je zbaví starých kovových konstrukcí, nádrží nebo jiných vyřazených krámů. Lidem z družstev a firem nabízel dobrou cenu s tím, že se o vše postará,“ uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Podnikavec kovové věci sám rozpaloval, třídil a připravoval do kontejnerů, se kterými pak řidiči jezdili do sběrných dvorů. „Kvůli prodeji velkého množství odpadu měl většinou domluvenou lepší výkupní cenu. Z utržených peněz měl odevzdávat domluvenou částku družstvům a firmám, které si jej najaly. Zbytek peněz zůstával jemu,“ pokračoval Mergental.

V souvislosti s prošetřováním jednoho trestního oznámení uherskohradišťští kriminalisté zjistili, že třiatřicetiletý muž nemá k této činnosti živnostenské oprávnění.

„Při následném pátrání se kriminalistům podařilo prokázat, že tento podnikavec za dva a půl roku dovezl do sběrných dvorů ve Starém Městě, Tupesích, Tlumačově a Bruntálu celkem ve sto osmdesáti případech kovový odpad, za který mu společnosti vyplatily téměř čtyři miliony korun. Kolik z toho odevzdal nasmlouvaným firmám, není jasné, stejně jako se prověřuje odvod daní z této činnosti,“ dodal policejní mluvčí.

Obviněnému muži hrozí za neoprávněné podnikání až pětiletý pobyt ve vězení.