Tu měl podle rozsudku spáchat Roland Makó a Libor Vaďura. Společně s nimi byl do případu zapletený ještě třetí muž, který měl celou loupež zorganizovat. Tím byl Vratislav Pospíšil, který si za to má odsedět devět let ve vězení. Tento muž ale zatím spravedlnosti uniká. Podle policie se ukrývá v Anglii.

Starého muže zavraždili loni v listopadu. Trojice mužů se k němu původně vydala s úmyslem okrást jej. Jejich plán byl jasný. Zatímco Pospíšil zůstal v autě, zbývající dva se vydali do domu.

Vaďura měl vylákat staříka na chodbu a předstírat, že je elektrikář a jde zapisovat elektroměr. Makó měl mezitím hledat v domě peníze. Pro jistotu si s sebou vzali ještě lepící pásku, provázek a pepřový sprej, aby seniora v případě, že jejich záměr odhalí, měli čím svázat.

Plán ale zkrachoval. Starého pána našel jeho soused brutálně umláceného a uškrceného. Snad ještě otřesnější je fakt, že se to vše stalo jen kvůli 250 korunám, které muži seniorovi vzali. Proč a co přesně se v domě odehrálo, ví ve skutečnosti jen Makó s Vaďurou. Oba totiž tvrdí, že vraždil ten druhý.

„Objevil se Roland, srazil ho k zemi a vystříkal na něj pepřový sprej, který si vzal od Pospíšila. Já pak odešel, protože takhle to nebylo domluvené. Vrátil jsem se do vozu,“ přesvědčoval soudní senát dvanáctkrát trestaný Vaďura.

Slovák Makó má zase jinou verzi. Tvrdí, že útočníkem byl jeho společník, kterého měl dokonce vidět, jak muže bije baterkou. „Slyšel jsem, jak Vaďura s někým mluví na chodbě. Tak jsem tam šel, uviděl jsem starého pána a udělal chybu. Začal jsem stříkat tím sprejem. Pak jsem ho ramenem odstrčil a on se bouchl o zeď a spadl na zem. Libor mi pak řekl, ať jdu zpět hledat peníze,“ popisoval svou verzi případu Slovák.

Na chodbu se ale prý vzápětí vrátil, protože zaslechl výkřik. „Viděl jsem Libora, jak nad ním stojí a bouchá ho baterkou do hlavy. Šel jsem znovu do místností a našel peněženku. Chtěl jsem jít ven, ale dveře byly zamknuté a chodba prázdná. Šel jsem do kuchyně a starý pán tam ležel v krvi, přikrytý dekou. Také byl pomočený,“ tvrdil Makó.

Podle soudu ale oba muži vraždili společnou rukou. Na baterce a dřevěné holi se našly biologické stopy Vaďury a způsob škrcení zase odpovídal tomu, že to pachatel udělal v rukavicích. A ty měl na sobě v den vraždy Makó.

Třetí spolupachatel, Vratislav Pospíšil, u prvního jednání popřel, že by kdy podobnou akci zorganizoval. Tvrdil, že byl jenom řidič. Prý vůbec netušil, co měli oba v plánu.

S touto verzí se ale rozhodně nespokojil státní zástupce Leo Foltýn a následně ani soud. „Pospíšil byl vedoucí skupiny, která měla okrást starého člověka. Už byl několikrát trestaný. A navíc, od počátku se snažil mařit vyšetřování. Dnes víme, že uprchl a ukrývá se mimo Českou republiku,“ podotkl ve své závěrečné řeči Foltýn. Pospíšilovi je již na stopě policie.

Případ ale putuje k Vrchnímu soudu do Olomouce, Makó i Vaďura se totiž na místě odvolali.