Tak se také stalo, a po měsíčním pobytu mezi opuštěnými psy si Britu odvedla mladá žena. V polovině září bylo ale zvíře nalezeno v zahrádkářské kolonii v Malenovicích na pokraji smrti.

„Když se k nám Brituška dostala poprvé, vážila dvacet čtyři kilo. Teď má kolem šestnácti, ale to už za posledních deset dní skoro pět kilo připrala,“ popsala stav podvyživeného psa ředitelka útulku na Vršavě Danuše Šmigurová. Fenku si podle ní majitelka vybrala téměř hned po příchodu psa do zvířecího azylu.

„Psala nám jaký o ni má zájem, ptala se na její povahu,“ vzpomněla ředitelka. Žena prý tvrdila, že psům rozumí, a že má pro Britu dokonce zahradu i kotec.

Začátkem října ale zavolali na městkou policii sousední zahrádkáři, že je zvíře neustále samo, nedostává nažrat, a že poslední dny se už nemůže ani zvednout. „I tak jsem ale naštvaná. Mohli si přeci tak hrubého zanedbávání povšimnout mnohem dřív,“ nanesla Šmigurová.

Podle veterináře Dominika Gregoříka, který se o fenku stará, bylo zvíře asi v takovém stavu, jako by člověk, běžně vážící sedmdesát kilo, měl najednou pouhých pětatřicet. „Pejsek byl týraný nedostatkem jídla a vody,“ vysvětlil.

Podle něj je pro takové zvíře nebezpečná zejména dehydratace, kdy dostávají zabrat ledviny a játra.

Mezi dalšími projevy nedostatku potravy, tekutin a pohybu měla Brita při opětovném přivezení do útulku boláky na kůži, zapadlé oči a zranění u ocasu.

Po zhruba čtrnáctidenní intenzivní péči se ale stav fenky zlepšil. „Fyzicky bude snad časem úplně v pořádku. Závažné jsou ovšem psychické následky špatné péče,“ podotkl veterinář. Pes je podle jeho slov nervózní a neustále chce někam chodit. To je prý díky tomu, že byla fena hodně sama.

„Takové jednání majitelky považuji spíš než zanedbání za nějaký druh úchylky,“ upozornil. Pokud totiž měla žena jakékoliv materiální potíže, mohla prý zvíře kdykoliv bez problémů vrátit.

Dočasnou majitelku zuboženého psa se před několika dny podařilo zkontaktovat zlínským policistům. „Třiadvacetiletá žena z Malenovic se přiznala, že psovi nedávala krmení,“ sdělila jejich mluvčí Jana Bartíková.

Majitelka se údajně také vymlouvala na speciální stravu, kterou prý pes vyžadoval. Podle ošetřujícího veterináře to ale není pravda. „Možná bylo vhodné podávat odlehčenější potravu než se zvíře adaptuje na nové prostředí, ale žádnou speciální dietu si u feny nepamatuji,“ dodal.

Policisté ženu podezřívají z přestupku. „Na základě zákona na ochranu zvířat jí hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun,“ dodala Bartíková.

Brita zůstane podle ošetřujícího lékaře v útulku ještě nejméně měsíc, než prodělá všechna potřebná vyšetření. „Poté budeme vzhledem k její psychice velmi uvážlivě vybírat nového majitele,“ zakončil veterinář.