„V autě byli dva muži – podezřelý výrobce drogy a řidič. Při prohlídce vozidla policisté našli různé chemikálie a zařízení stejně jako prázdné obaly od léků. V batohu pak byl kanystr s podezřelou tekutinou. Jednalo se o polotovar drogy pervitin. Podezřelý výrobce zrovna přejížděl z jednoho místa na druhé, kde chtěl výrobu pervitinu dokončit. Při výslechu kriminalistům potvrdil předpoklad, že z tekutiny se chystal vyrobit na padesát gramů čisté zakázané látky. Toto množství představuje na pět set dávek, za které lze utržit celkem až sto tisíc korun,“ upřesnil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Pachatel si podle něj počínal velmi obezřetně vzhledem k předešlým zkušenostem a odpykanému trestu vězení za výrobu drog. „Měnil místa výroby, a to i v jejím průběhu. Pohyboval se jak po Uherskohradišťsku, tak i v okolí Veselí nad Moravou, odkud pochází. Pro cestování si najímal řidiče, protože sám má vyslovený zákaz řízení. Léky k výrobě pervitinu si nechal dovážet dalším člověkem. A protože jsou tyto léky v českých podmínkách těžko dostupné v požadovaném množství, nechal si je dovážet z Polska,“ uvedl mluvčí. Kriminalisté mu prokázali, že v roce 2010 minimálně čtyřikrát vyrobil okolo čtyřiceti gramů pervitinu.

Přes 2000 dávek

Očekávaných padesát gramů, které chtěl získat ze zajištěné tekutiny, mělo být prvními gramy vyrobenými v letošním roce. Celkově mu byla prokázána výroba 210 g pervitinu. „Tedy asi 2100 jednotlivých dávek, které mohl prodat za 420 tisíc korun. Sám je uživatelem pervitinu, ale je jasné, že takové množství nemohl spotřebovat, a tak kriminalisté začali pátrat po tom, komu drogu distribuoval,“ poznamenal Mergental s tím, že zadržený výrobce nikde nepracoval.

Kriminalisté sdělili obvinění ze spáchání trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a také výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě drog. Protože byl za stejný trestný čin v posledních třech letech potrestán, hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi vězení. „V sobotu putoval obviněný pětatřicetiletý muž z uherskohradišťské policejní cely přímo do vazební věznice,“ doplnil mluvčí.