Nejprve v poutech skončil dvaadvacetiletý mladík spolu s o jedenáct let starším mužem. Ti pro výrobu drogy používali jak varnu v pronajatém bytě, tak si i další vozili v autě. Pervitin vařili pro vlastní potřebu i pro prodej. „Podařilo se nám prokázat, že pervitin vyráběli nejméně dvacetkrát a více než stodvaatřicetkrát jej prodali dalším lidem, a to zejména v okolí Zlína, Tlumačova a Otrokovic,“ sdělil zlínský kriminalista, který si přál zůstat v anonymitě. Dodal, že vzhledem k tomu, že ani jeden nebyl doposud trestaný, jsou nyní provinilci vyšetřováni na svobodě.

Naopak ve vazbě skončil třicetiletý recidivista, který více než dvěstěkrát prodával metamfetamin především mladistvým. „Jednalo se zejména o půlgramové dávky, jejichž cena se pohybovala kolem tří set korun. I u tohoto muže jsme zajistili varnu,“ podotkl kriminalista. I nad dvojicí čtyřiadvacetiletých mladíků a osmadvacetiletým mužem spadla klec. Trojice totiž prodávala drogu dospělým i mládeži. „Staršímu z mužů hrozí pětiletý trest. Nedávno se totiž vrátil z vězení a stihl už vyrobit deset dávek,“ vysvětlil policista.

Výroba pervitinu je podle kriminalisty poměrně snadná. „Bohužel návod lze bez problémů najít i na internetu. Navíc se dá získat z volně dostupných léků a pro jeho výrobu je potřeba varná nádoba a nějaký tepelný zdroj,“ konstatoval.

Policisté odhadují, že jen na Zlínsku je více než dva tisíce uživatelů této drogy ze všech sociálních vrstev. Mezi nimi jsou však i třináctileté děti. „Ty se k tomu často dostanou přes známé. Nejprve dostávají dávky zadarmo, ale později už za peníze. V dnešní době navíc už není nic neobvyklého, že si koupí léky, které pak donesou k vařiči. Ten si část várky nechá a zbytek je jejich,“ podotkl kriminalista.

V tomto roce zajistili policisté už osm varen pervitinu a obvinili z trestného činu nedovolená výroba a distribuce omamných a psychotropních látek celkem osm lidí. „Tento počet je v porovnání s loňským rokem shodný,“ sdělil vyšetřovatel.

Současná cena pervitinu na trhu se na Zlínsku pohybuje od šesti set do tisíce korun za gram. Podle odhadů policistů se ale zřejmě po tolika zadržených varnách jeho cena nyní zvedne. Klesla totiž konkurence.