„Historky byly různé, ale většinou se jednalo o pohádky o podnikatelských aktivitách s nákupem a prodejem alkoholu nebo výživových doplňků pro sportovce. Letos třicetiletý muž z obce na Zlínsku ale vymámenými penězi asi platil své dluhy a za zbytek žil,“ řekl mluvčí policie v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

Peníze si nejdříve začal půjčovat od své přítelkyně. Od srpna 2007 do konce roku 2008 z ní vymámil 380 tisíc korun. Ve stejnou dobu si začal půjčovat i od jejího bratra, za měsíc z něj vytáhl dalších 70 tisíc korun. K půjčkám se smluvně zavazoval, vše podepisoval a sliboval vrácení peněz, nikdy k tomu ale nedošlo.

Na podzim loňského roku se třikrát sešel v Uherském Hradišti se svým starším kamarádem, od kterého si vypůjčil dohromady 684 tisíc korun. Vyhotovil směnku, ale splatnost nedodržel, stejně jako další sliby svému kamarádovi, nepřišel ani na jednání s exekutorem.

Na začátku letošního roku se mu podařilo obalamutit ještě matku své přítelkyně a jejího dalšího syna. Nejdříve mu mladší bratr přítelkyně na základě ústní dohody půjčil 23 tisíc korun. O tři měsíce později mu pak její matka půjčila rovných 50 tisíc. Nenasytný muž ale opět peníze nevrátil.

„Letos v lednu si stihnul vypůjčit ještě padesát tisíc korun od dalšího kamaráda. Ten sice na ujištění dostal směnku, ale ta mu k vrácení peněz prozatím nepomohla. Celkem si podvodník vypůjčil za rok a půl od šesti lidí 1 262 000 korun. Uherskohradišťští kriminalisté v těchto dnech sdělili třicetiletému muži obvinění ze spáchání podvodu, za což v tomto případě ukládá zákon až osm let vězení,“ doplnil Mergental. Obviněný muž byl navíc za zpronevěru stíhán již v minulosti.

Petr Knepr