Nebylo mu to nic platné. Vrchní soud v Olomouci jej dnes odsoudil k osmi a půl letem stráveným ve vězení. To je o rok a půl více, než stálo v rozsudku krajského soudu ve Zlíně. Od něj se však Juřena i státní zástupce odvolali.

Odvolací soud zpřísnil i právní kvalifikaci. Do vězení Juřena půjde za těžké ublížení na zdraví. Podle soudu muž mladíka úmyslně autem porazil a následně jej přejel. Haluška na následky rozsáhlých zranění v nemocnici zemřel.

Juřenu původně krajský soud poslal do vězení za ublížení na zdraví. Přísnější postih ve svém odvolání žádal žalobce. Soud mu nakonec vyhověl. „Obžalovaný musel vědět, že mu může způsobit těžkou újmu na zdraví,“ řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Dvaadvacetiletému Juřenovi tak nově hrozilo osm až šestnáct let. „S ohledem na jeho věk i to, že se snažil poškozeným alespoň částečně nahradit způsobenou škodu, jsme mu tento trest výjimečně uložili do mírnějšího typu věznice s ostrahou.

Zpřísnili jsme mu také trest zákazu řízení motorových vozidel z osmi na maximální dobu deseti let,“ doplnil mluvčí soudu. Juřena navíc musí rodině mladíka zaplatit téměř 1,4 milionu korun.

Březolupjan si zvolil hned tři obhájce najednou a před vrchním soudem se odvolával proti trestu, vině i náhradě škody pozůstalým. Jeho právník Vít Burša dnes zkritizoval práci policie i soudu a poukazoval na mnohá pochybení. Odvolával se například na znalecký posudek, který zcela nevyloučil argument obhajoby v tom, že s automobilem se chtěl Juřena rozjet rovně, pouze si neuvědomil, že kola má natočené doleva a na směr jízdy prý nestihl zareagovat.

Státní zástupce Vladimír Kubík byl s verdiktem soudu spokojen. Do vězení chtěl Juřenu původně poslat na devět let.

„Obžalovaný se rozjel proti poškozenému úmyslně. Jeho jednáním vznikl fatální tragický následek, vyhasl život mladého člověka,“ uvedl žalobce. Poukázal na to, že krajský soud nevzal v potaz typ použitého vozidla ani rychlost, kterou na tak krátkou vzdálenost vyvinul.

Proti verdiktu vrchního soudu již není odvolání, Juřena tak po doručení výzvy do jeho rukou nastoupí k výkonu trestu. To může trvat jeden až dva měsíce. Vánoce tedy ještě stráví doma.

„Je to spravedlivější rozhodnutí než těch sedm let. Vždyť auto je stejnou zbraní jako třeba pistole. Divím se, že to nekvalifikovali jako pokus o vraždu,“ vyjádřila svůj názor Alena Balážová. „Tomu klukovi to ale život nevrátí,“ doplnil komentář Vlastimil Chybík.

Incident se stal loni na konci července ve večerních hodinách na parkovišti před supermarketem v Uherském Hradišti. Juřena přijel k dvojici mladíků, která měla konflikt s jiným mužem.

Poté, co tento muž odešel, se Juřena velkým terénním vozem Volkswagen Touareg proti Petru Haluškovi, jednomu z dvojice mladíků, rozjel, srazil ho a najel na něj. Na následky zranění trupu a hlavy Haluška v nemocnici zemřel.

Podle psychologa Michala Perničky je Juřena osobností, která ve vypjatých situacích jedná zkratkovitě, impulzivně až agresivně. Do konfliktů s jinými lidmi se několikrát dostal před svou tragickou jízdou u Kauflandu i po ní. Například letos na konci června měl nad ránem na autobusové zastávce v Březolupech zmlátit mladého muže ze Svárova.

„Byli oba opilí. Juřena tomu klukovi zlomil nos a poranil oko,“ sdělil redakci zdroj, jenž si nepřál být jmenován.

MICHAEL LAPČÍK, ČTK