S ní pak v igelitové tašce chodil celý den po obci, kde ji pak odhodil do kontejneru nedaleko o obecního úřadu.

Přestože se včera předpokládal rozsudek, soudkyně Iveta Šperlichová musela případ odročit na konec srpna. K soudu se totiž ze zdravotních důvodů nemohla dostavit klíčová svědkyně Jarmila Kleinedlerová. Ta měla potvrdit, zda si Hladík od ní v den vraždy půjčil sekáček na maso.

Obžalovaný mladík ale celou dobu popírá, že by muže, zvaného Architekt, zavraždil. Tvrdí, že to celé udělal syn Jarmily Kleinedlerové Josef. „Ten den ráno mě poslal do obchodu pro nějaké piva a vodku. Pak jsme spolu seděli na matraci, pili a povídali si. Pak jsem šel ke Kleinedlerově matce na kafe. Tam jsem často chodíval,“ popisoval Hladík na začátku projednávání.

Když se pak vrátil, prý uviděl Kleinedlera, jak nad Architektem klečí a přetíná mu hlavu. „To křupnutí si budu navždy pamatovat. Byl opilý, vstal a křičel, že konečně dá všem pokoj a ať mu pomůžu,“ tvrdil Hladík.

Podle jeho verze ho pak Kleinedler celého postříkal červenou barvou a donutil ho dát hlavu igelitové tašky. S ní pak Hladík chodil několik hodin po obci. Takto ho vidělo i několik svědků, podle nichž nebyl muž od barvy, ale od krve. To potvrdili i experti.

Josef Kleinedler obvinění Hladíka popřel. Muž naopak tvrdí, ne celý den prospal a probudili ho až v noci policisté. Jarmila Kleinedlerová by tedy měla rovněž potvrdit či vyvrátit, zda skutečně její syn v den vraždy spal doma.

Soudkyně Šperlichová včera pouze vyslechla klinického psychologa Miroslava Petrželu. Podle něj trpí Hladík poruchou osobnosti. „Dominují u něj pocity malé sebedůvěry, vyhýbá se citovým vazbám, cítí se nejlépe sám. Nemá rád, když na něj okolí klade požadavky. Je vztahovačný. Komplexy méněcennosti se u něj střídají s pocitem jedinečnosti. Často uniká k fantazírování. Špatně si rovněž interpretuje chování druhých lidí. To pak u něj vede k nesprávným závěrům a impulzivnímu chování,“ sdělil včera expert.

A právě kombinace všech jeho vlastností mohla být i motivem celé vraždy. „Vadilo mu, že ho jeho známý ponižuje, že pomlouvá druhé lidi i to, že mu vyčítá podpálení jeho domu. A právě vztek a výčitky mohly vést k tomuto činu. V té chvíli se cítil jako samuraj a hrdina,“ upozornil Petržela.

Psycholog rovněž podotkl, že Hladíkova resocializace je téměř nemožná.

Soud s mladým mužem bude pokračovat 27. srpna. Za trestný čin vraždy a křivého obvinění hrozí Hladíkovi až výjimečný trest.

Jak se kauza vraždy vyvíjela, naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články