Ten měl totiž podle obžaloby loni 9. března v Modré na Slovácku na parkovišti Hotelu u Velehradu přijít k autu podnikatele Karla Svobody z Mutěnic na Hodonínsku a dvěma ranami ze samopalu ho postřelit. Kuta měl pak nasednout do červené škodovky a odjet pryč. Těžce zraněnému pětapadesátiletému Svobodovi zachránila život skutečnost, že personál hotelu okamžitě zavolal záchranku.

„Podnikatel utrpěl průstřely hrudníku a paže, včetně dalších těžkých zranění. Navíc krvácel do dutiny hrudní, což ho bezprostředně ohrožovalo na životě. A bez poskytnutí okamžité odborné lékařské pomoci by zemřel,“ sdělil v obžalobě státní zástupce Roman Kafka.

Kuta ale celou dobu popírá, že by se tohoto činu dopustil. „Nemám s tím nic společného,“ prohlásil včera u soudu. Dál však odmítl vypovídat, a tak soudce Radomír Koudela přečetl jeho výpověď z přípravného řízení. „Na Velehradě jsem nebyl. Ten den jsem byl doma u rodičů se svým synem.

amatuji si to proto, že den před tím bylo MDŽ, a to vždy chodím s kytkou přát matce,“ četl jeho stručnou výpověď soudce.

Oběť se snažila střelce vyfotit mobilem

V inkriminovanou dobu měl Svoboda sjednanou schůzku s Jiřím Srbeckým, kterému podle něj půjčil čtyři a půl milionu korun. „Po telefonu mě navigoval k hotelu. Tam jsem zastavil na parkovišti,“ vypovídal včera podnikatel.

V tu chvíli měl podle jeho slov najednou někdo otevřít dveře jeho auta. „Díval jsem se do hlavně samopalu a pak si pamatuji dva výstřely. Napadlo mě, že jestli umřu, tak bych ho měl zachytit. Vzal jsem proto mobil, vyběhl za ním a chtěl ho vyfotit. To se mi však nepodařilo,“ konstatoval Svoboda.

Střelec pak podle něj po činu odjel v červené škodovce, kterou se policistům dodnes nepodařilo najít stejně tak jako samopal. Svoboda pak z posledních sil došel do hotelu, kde mu poskytli první pomoc číšníci a servírka. Vrtulník ho pak transportoval do brněnské nemocnice, kde byl jedenáct dnů v umělém spánku.

Podnikateli po střelbě zmizely z auta dokumenty, které se týkaly dlužné částky, Srbecký navíc před časem zemřel. Podle policie se jednalo o sebevraždu. Svoboda se od té doby bojí o sebe i rodinu.

Za necelého půl roku od střelby měl Kuta zamířit přímo do Svobodova domu v Mutěnicích. Zatímco Karel Svoboda vše pozoroval přes záclonu, s Kutou mluvil jeho syn. „Sháněl se po tátovi. Přes okno jsem mu řekl, že je v nemocnici. Za chvíli se ale Kuta vrátil a vyhrožoval mi. Pak šel do svého fiatu a vytáhl malorážku. Já se schoval a zavolali jsme policii,“ vypověděl Svobodův syn Karel.

Po této události si mutěnický podnikatel uvědomil, že stejný muž byl i střelcem z Velehradu. Do té doby to prý nevěděl přesně.

Po tomto činu Kutu policisté zadrželi i s nelegálně drženou malorážkou. Za nedovolené ozbrojování a vyhrožování ho hodonínský okresní soud letos poslal na dva a půl roku do vězení, do kterého jej včera soudce přesunul z vazební věznice.

Proti Kutovi svědčí i pachové stopy

Soudce včera vyslechl i kriminalistické experty. Ti totiž den po střelbě vzali ze Svobodova auta pachové stopy a po zatčení Kuty je nechali porovnat speciálně vycvičenými psy. Ti poznali, že pachové stopy ze sedáků a kliky od dveří podnikatelova auta patří obžalovanému muži.

Proti Kutovi mluví i fakt, že i jeho vlastní rodiče si nebyli jisti, zda u nich skutečně jejich syn 9. března byl.

Soudce Koudela pak odročil stání na 25. září. Chce vyslechnout ještě několik svědků.

Kutovi v případě prokázání viny hrozí až patnáctiletý pobyt za mřížemi.

Jak jsme o kauze informovali si můžete přečíst vpravo nahoře v oddíle Související články