Vyplynulo to z výsledků vyšetřování, které v úterý 6. října zvěřejnili brněnští kriminalisté. Pachatelem je její vnuk, který chtěl peníze použít na splacení svých dluhů.

Policie navíc zjistila, že tohoto muže loni na jaře zachraňoval zlínský policejní vyjednavač, když chtěl spáchat sebevraždu.

Na tragédii upozornila policii sousedka zesnulé v neděli ránokrátce po půl osmé. „V domku je rozbité okno a paní je uvnitř bez známek života,“ sdělila operačnímu důstojníkovi.

„Už podle krevních stop na hlavě ženy bylo jasné, že jde o násilný trestný čin. V ložnici byly navíc vyházené věci ze šuplíku jedné skříňky. Předběžná pitevní zpráva nám pak potvrdila, že příčinou smrti ženy bylo její urdoušení. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že na místě došlo k vraždě,“ vysvětlil brněnský kriminalista Jindřich Kučera.

Způsob, jakým pachatel postupoval, přivedl kriminalisty k myšlence, že vrah dobře znal byt důchodkyně. Policisté proto začali pracovat na dvou vyšetřovacích verzích. Jednou z nich byla domněnka, že vrah ženu znal, v druhém případě se snažili policisté zjistit, jestli se k ženě někdo nemohl dostat pod záminkou a zabít ji.

Policisté však vytipovali velmi rychle podezřelého vnuka zavražděné ženy a ve čtvrt na deset ráno téhož dne ho zadrželi.

„Šestadvacetiletý muž se po několika hodinách k vraždě přiznal. Řekl, že potřeboval peníze, protože měl dluhy. Do detailů také popsal, jak k celé události došlo,“ konstatoval Kučera.

Podle výpovědi se vnuk k babičce vloupal oknem, které rozbil přinesenou sekerou. Pak šel přímo ke skříňce, kde měla peníze. Protože mu je nechtěla dát, uškrtil ji. Pak ženu udeřil sekerou několikrát do hlavy.

„Z nočního stolku pak vzal peníze, které byly vloženy do několika obálek. Jednu z nich zapomněl na místě, ostatní vyhodil do potoka. Peníze pak ukryl u sebe doma pod koberec, kde jsme je také našli. Pak šel klidně spát,“ doplnila mluvčí Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Soňa Svobodová. Dodala, že sekeru policisté objevili ve studni na zahradě a vyhozené obálky v potoce.

Šestadvacetiletého muže kriminalisté podezírali z vraždy také proto, že už se k babičce několikrát vloupal. Za to už mu soud udělil podmínku. „Muž nešel vraždit, chtěl jen peníze. Nečekal však, že se o ně bude žena přetahovat,“ vysvětlil ještě Kučera. Dodal, že pachatel v době činu nebyl pod vlivem alkoholu.

Kriminalisty při vyšetřování případu čekalo další překvapení. Zjistili totiž, že muže loni v dubnu zachránil zlínský policejní vyjednavač před sebevraždou.

„Na linku městské policie se tehdy obrátil s tím, že má nesnesitelné bolesti břicha a chce spáchat sebevraždu. Městští strážníci případ okamžitě oznámili nám. Vyjednavač se snažil podle popisu trasy přijít na to, kde je. Muž se prý napil vody na Příluku a pak popisoval les, zamknutý seník a další místa, která se snažili policisté identifikovat. Nakonec se dostal k myslivecké chatě v Želechovicích. Nakonec zmínil, že prochází kolem stáda krav,“ připomněla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Tam hledaného uviděl i vyjednavač a zavolal mu sanitku, která jej odvezla do zlínské nemocnice. „Stejný muž se v neděli našemu vyjednavači přiznal i k vraždě,“ konstatovala mluvčí Bartíková.

Šestadvacetiletému pachateli v krajním případě hrozí až patnáctileté vězení, vyloučen není ani výjimečný trest. Muž je nyní ve vazbě.