Muž totiž loni v listopadu v Březové na Slovácku ve vzteku píchl kuchyňský nůž do břicha svého známého. Zraněný se zachránil útěkem a díky včas přivolané pomoci zdravotníků.

Incident se odehrál loni 5. listopadu v rodinném domku v Březové. Tam bydlel společný známý zraněného muže i Králíka. „Seděl jsem u Mirdy a najednou tam přišel i on. Začali jsme se hádat. Měl jít do vězení za krádež, do které mě zatáhl. Já však dostal jen podmínku. Začali jsme se strkat. Pak mě přehodil přes stůl. Spadl jsem na zem a pak už nevím nic. On si vzal bundu a šel pryč. Mira mi pak řekl, že jsem ho bodl,“ vypovídal v dubnu Králík. Prý si vůbec neuvědomil, že by vzal do ruky nůž, ani že by někoho pobodal. „Nikde jsem ani neviděl krev,“ krčil rameny obžalovaný.

Pětatřicetiletý muž, kterého obžalovaný bodl, i druhý z mužů, který byl incidentu přítomný, ale tvrdili pravý opak. Podle nich Králík moc dobře věděl, co dělá. Navíc prý ve svém útočném chování hodlal i pokračovat. To v pátek tvrdil i zraněný bezdomovec, kterého k soudu musela přivést policie.

Při výpovědi se celý ze strachu třásl. „Já se s Mirou díval na televizi, když přišel Králík s lahví slivovice v ruce. Nebavil jsem se s ním. Asi po půl hodině na mě začal řvát, že můžu za to, že jde do vězení. Pak mě praštil do obličeje. Já se nedal a žďuchl do něj. Přepadl přes stůl, který na sebe shodil,“ popisoval muž.

Sám prý utíkal k posteli pro bundu a chtěl odejít. „Když jsem se otočil, řítil na mě s nožem v ruce a píchl mě do břicha. Pak mi ještě nějakou dobu šermoval před krkem a řval, že mě zabije. Já jej chytil za zápěstí, takže mu nůž vypadl. Pak jsem na nic nečekal a utíkal jsem ven,“ sdělil dále bezdomovec. Dodal, že na ulici potkal jednu z místních obyvatelek, kterou poprosil, ať rychle zavolá pomoc, že je pobodaný.

Přivolaná sanitka pak muže odvezla do nemocnice v šoku. Nebýt rychlé operace, podle lékařů muž nemusel přežít. Měl totiž vážně poraněné střeva. „Dodnes mám zdravotní problémy,“ konstatoval pobodaný muž.

Státní zástupce Roman Kafka navrhoval soudu, aby obžalovaného potrestal jedenáctiletým vězením. Jeho obhájce Martin Zvoníček naopak požadoval, aby soud Králíkův čin překvalifikován jen na ublížení na zdraví. „Nebyl to z jeho strany úmysl. Pokud by jej chtěl zabít, mohl to udělat už kdykoliv předtím,“ vysvětloval advokát.

Soudkyně Iveta Šperlichová ale návrh Zvoníčka neakceptovala a muže odsoudila za pokus o vraždu. Desetapůlletý trest zvolila i s ohledem na Králíkovu minulost. Muž byl totiž jedenáctkrát trestaný za krádež i ublížení na zdraví. V Bruntále na Jesenicku dokonce surovým způsobem napadl muže s plynovou pistolí v ruce. Muž byl rovněž souzen i za to, že zabil a snědl policejního psa.

Navíc podle psychologů je Králík vznětlivý a impulzivní člověk, který má nedostatek citu. Často prý jedná nepřiměřeně a má snahu vidět se v lepším světle.

Rozsudek ještě není pravomocný. Přestože se státní zástupce vzdal možnosti odvolání, Králík si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se proti rozsudku odvolá, projedná jeho případ Vrchní soud v Olomouci.