Pro mnohé čtenáře Slováckého deníku jde o zbytečnou informaci, mnohem více však taková předpověď zřejmě zajímala devětadvacetiletého Hradišťana Lukáše Ondráčka. Na toho australské slunce praží už pěknou řádku měsíců.

U protinožců však není na dovolené. Skrývá se tam. Buď před spravedlností, nebo odplatou. Ondráček měl totiž podle policejního vyšetřování loni v lednu u známého v Hradišti ze stolu ukrást igelitku s 210 tisíci euro (asi 5,2 milionu korun) a poté urychleně odletět na Nový Zéland. Nyní se zřejmě zdržuje v Austrálii. Krajský soud ve Zlíně mu za to na začátku února uložil sedmiletý trest vězení.

Jeho úprk započal cestou do Brna, odkud se letecky přepravil do Prahy. Tam přemluvil svou kamarádku ke společné dovolené na Novém Zélandu, kam druhého dne skutečně odletěli. Dívka se později vrátila sama poté, co jí rodiče napsali, že Ondráčka hledá policie.

O tom, že mladý muž z České republiky skutečně spěchal, svědčí i výpovědi pracovníků, u kterých si objednával letenky.

Podle jednoho z nich totiž odmítl zhruba o dvacet tisíc korun levnější letenku na pozdější dobu s tím, že musí letět hned. Prodejci bylo také divné, že cestující, který letí na druhý konec světa, nemá skoro žádné zavazadlo.

Poškozený u krajského soudu řekl, že obžalovaný byl jeho „rodinný přítel“. V bytě prý spolu přepočítávali peníze, které si poškozený půjčil na rozvoj firmy, kde působil jako tichý společník. „Myslím, že ta krádež byla z jeho strany zkrat. Byť už dříve říkal, že když vydělá peníze, chce do Austrálie,“ uvedl okradený. Ve vrácení peněz prý již nevěří. „Aspoň ať ho pořádně potrestají. Zničil mně i kolegovi vše, na čem jsme pracovali. Propustili jsme zaměstnance a firma stojí,“ doplnil.

Lukáše Ondráčka dobře zná zdroj blízký Deníku, který jej v minulosti zaměstnával. „Jeho jediným problémem bylo, že jakmile dostal nějaké peníze, byl schopen je okamžitě utratit. Oblečení, hodinky, večírky. Nasekal dluhy, nezaplatil daně a nevydělával tolik, aby mohl vše splatit,“ prohlásil o Ondráčkovi člověk z Uherskohradišťska, jehož jméno má redakce k dispozici.

Stíhají jej jako uprchlého

Celý případ ale nemusí být černobílý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ondráčkova obhájkyně u zlínského soudu předložila prohlášení obžalovaného, v němž vinu odmítl. Jako důvod svého rychlého odjezdu z republiky uvedl strach ne z policie, ale z poškozeného, který jej prý zatahoval do „mafiánských praktik“.

Redakce Slováckého deníku se pokusila kontaktovat i nejbližší okolí uprchlého. Dle jeho rodinných příslušníků existují k případu informace ukazující na Ondráčkovu nevinu.

Protože se obhajoba proti rozsudku krajského soudu odvolala, bude se „igelitkovou krádeží“ nyní zabývat Vrchní soud v Olomouci. „Trestní stíhání proti obžalovanému se vede jako proti uprchlému, neboť je toho času neznámého pobytu. Vzhledem k tomu, že spisový materiál nám byl předložen teprve koncem minulého týdne, není ještě stanoven termín projednání odvolání,“ sdělil Slováckému deníku mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Justice může obžalovaného odsoudit i v jeho nepřítomnosti, u soudu ale musí sedět jeho obhájce. „Poté je otázkou času, kdy se podaří takto odsouzenou osobu vypátrat a dodat ji do výkonu trestu odnětí svobody,“ uzavřel mluvčí Angyalossy.

Související článek: Za krádež 5 milionů dostal Ondráček sedm let