Ve věznici ve městě Láhaur ji navštívil honorární konzul.

Podle jeho slov je v dobrém stavu, ve středu 24. ledna by měl soud rozhodnout o jejím dalším osudu.

„Zadržená si na podmínky ve věznici nestěžuje a vzhledem k okolnostem je v relativně dobrém fyzickém i psychickém stavu. Konzul jí předal vzkazy od rodiny a vysvětlil jí situaci, v níž se nachází,“ řekla pro Deník Irena Valentová z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí (MZV).

Honorární konzul jí také doporučil, aby spolupracovala s vyšetřovateli.

Mluvčí MZV rovněž uvedla, že ve středu skončí vazba, která byla na jednadvacetiletou Češku uvalena, a uskuteční se první soudní stání, u kterého by měl být přítomen i zástupce české ambasády.

„Soud by měl rozhodovat jen o případném pokračování vazby nebo možnosti propuštění na kauci,“ vysvětlila Irena Valentová.

Druhá možnost se však nedá příliš očekávat, neboť v Pákistánu patří pašování drog mezi nejhorší delikty a je za něj udělován i trest smrti.

Pokud se ale zločinu dopustí cizinci, obvykle dostávají tresty ve výši několika desítek let.

Jelikož ale Tereza H. spolupracuje s vyšetřovateli na rozkrytí pašerácké sítě a na základě její výpovědi už bylo zatčeno několik osob, mohlo by se to odrazit na výši jejího trestu.

Ten by prý neměl přesáhnout dvacet let.

Hodně bude také záležet, zda soud uvěří, tvrzení mladé Češky, která se při výsleších nechala slyšet, že věděla, že má v zavazadle něco ukrytého, netušila prý však, že jde o drogy.

V úterý server Daily Pakistan uvedl, že obdržel e-mail, v němž osoba, která tvrdí, že je občanem České republiky jménem Nikolay Ivanov, vyhrožuje Pákistánu teroristickými útoky, pokud nebude Tereza H. do 48 hodin propuštěna.

„POZOR, pokud Pákistán nepustí Terezu a neposadí ji do letadla do České republiky, dojde v Pákistánu teroristickým útokům. Tereza mě může kontaktovat na čísle 4207925… Jestli mi nezavolá, že byla propuštěna, slibuji, že se pomstím,“ citoval server e-mail.

Mladá Češka byla zadržena s devíti kilogramy heroinu ve středu 10. ledna na mezinárodním letišti v pákistánském městě Láhaur, odkud měla namířeno přes Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech do Irska.