Na základě výpovědi jednadvacetileté Češky byl nejprve v sobotu ve městě Láhaur zadržen muž, který byl později identifikován jako obchodník s nemovitostmi Shoaib.

„Vyšetřovatelům sdělil, že členem organizované skupiny měl být i další muž, Aftab,“ píše pákistánský server, podle kterého měl být zatčen i další muž z Gudžarátu, což je svazový stát v západní Indii.

Ten údajně působil jako prostředník při pašování heroinu.

Customs Today dále uvádí, že stále probíhají razie, které by měly vést k zadržení ještě jednoho podezřelého, který je stále na svobodě.

Vedle toho celníci zkoumají záznamy z kamerového systému na letišti v Láhaur, kde byla 10. ledna Tereza H. zadržena. Namířeno měla do přes Abú Zabí do Irska, celníci ale v jejím zavazadle objevili devět kilogramů heroinu.

Zadržená je nyní ve vazební věznici v Láhauru. Případem se zabývá speciální společný vyšetřovací tým (JIT), v němž jsou zastoupeny všechny vyšetřovací úřady.

Za pašování drog se v Pákistánu udělují mnohaleté tresty, přičemž hrozí i doživotí či dokonce trest smrti. U cizinců se k němu ale zpravidla nepřistupuje. Pokud bude Tereza H. odsouzena, bude obtížné ji dostat zpět do vlasti. Česká republika totiž nemá s Pákistánem sjednánu žádnou mezinárodní smlouvu, na jejímž základě by mohla požádat o předání k dalšímu výkonu trestu z Pákistánu na území ČR.

„Zákon o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních sice umožňuje zahájit předání občana k výkonu trestu odnětí svobody v Česku i bez existence takové smlouvy, předání by však muselo být podmíněné mimo jiné souhlasem odsuzujícího státu, v tomto případě Pákistánu,“ uvedl před časem pro Deník Jakub Říman z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti ČR s tím, že žádný obdobný případ s Pákistánem ministerstvo dosud neřešilo.