Ty tam měl zanechat bývalý správce hřbitova, jenž byl do roku 2012 zaměstnancem města, později hrobnické služby vykonával pro město v rámci své živnosti, a to až do konce roku 2017.

Redakci Slováckého deníku oslovil jeden z pozůstalých, podle kterého byly ve dvou z nalezených uren uloženy ostatky jeho příbuzných.

“Před sedmi lety jsme mu obě urny svěřili, aby je uložil do hrobu, to se nestalo. Jsme z toho úplně zděšení, pravidelně jsme na hřbitov chodili,” neskrýval pohnutí Jan Blažek.

Že tak hrobník neučinil i v několika dalších případech, potvrdilo šetření kunovické radnice. Celkem šest uren ze čtrnácti mělo být uloženo do pěti hrobových míst, ke zbylým urnám se nikdo nehlásil a měly být umístěny do obecního hrobu.

Situace velmi zasáhla také starostku města Ivanu Majíčkovou, podle níž je chování bývalého správce nehorázné, neetické a neodpustitelné.

„Město se od události distancuje, správa hřbitova však nemohla být o neuložených ostatcích informována, jelikož pozůstalí je předávali přímo hrobníkovi,” dodala starostka.

Zástupci kunovické radnice provedli minulý týden s dotčeným hrobařem pohovor.

“Přiznal, že po skončení činnosti tam ostatky skrytě odložil s úmyslem, že je uloží později,” řekl Josef Krupa, referent odboru správy majetku a životního prostředí města Kunovice.

Dotyčný se podle Krupy zároveň zavázal, že bude vše s pozůstalými aktivně řešit. Nápravu zajistí město na jeho náklady. Společná schůzka zástupců města, poškozených a bývalého hrobníka se má uskutečnit ve středu. Zúčastní se jí také Jan Blažek.

“Uvidíme, jak se ta situace bude vyvíjet, ale zvažoval jsem i podání trestního oznámení,” prohlásil pozůstalý.

O jeho podání původně uvažovala také starostka Ivana Majíčková, nakonec se rozhodla, že nejprve bude jednat s pozůstalými.

Zatím ale policie nic nevyšetřuje.

“Tomu, kdo svévolně nakládá s ostatky v rozporu se zákonem, hrozí odnětí svobody až na dva roky, případně zákaz činnosti,” uvedla případnou výši trestu uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

V souvislosti s touto událostí podle ní policisté neevidovali k úternímu odpoledni žádné oznámení.

MATĚJ MADĚRA