„Je povzbudivé, že opravy inicioval právě provozovatel turistické chaty na Velké Javořině. Naštěstí mám doma kopii toho ukradeného lva z roku 1990. Vyrobil jsem tedy podle něj formu, odlil jsem to z vosku, přemodeloval a poslal odlít z bronzu do Popovic. Ve druhé půli července bychom mohli obnovený znak instalovat," naznačil Otmar Oliva s tím, že na javořinském památníku nejde o první krádež bronzových symbolů. Spolu s Jaroslavem Zapletalem obnovoval velehradský umělec před sedmi lety na témže místě také ukradený slovenský znak.
Chybějícího českého symbolu si na podzim minulého roku všiml jako první právě chatař Miroslav Martinček. „Chvíli mi trvalo, než jsem vypátral kdo je autorem památníku i bronzových znaků na něm umístněných. Přiznám se, že jméno Otmar Oliva mi nic neříkalo. Vzápětí jsem ho našel a dohodnuti jsme byli za pět minut. Otmar vyrobí nový znak a já udělám všechno pro to, abych na to zajistil peníze," řekl Miroslav Martinček.
Obnovení znaku kvituje také dlouholetý spoluorganizátor javořinských oslav bratrství, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach. „Určitě kroky k obnově znaku vítáme a hodnotíme takový postup, jako pozitivní," neskrýval spokojenost Antonín Mach.
Miroslav Martinček se v uplynulých dnech stal zakladatelem Holubyho okrašlovacího spolku (HOS). Základním posláním HOS je podle Miroslava Martinčeka zprostředkovávat nové informace a vědomosti o životě a díle J. Ľ. Holubyho, předního představitele slovenského národního hnutí a aktualizovat jeho odkaz. „První akcí, kterou bude HOS organizovat, se stane sbírka na obnovu českého znaku na česko moravsko slovenském památníku. V zápětí bude HOS spoluorganizátorem výstavy historie Holubyho chaty při příležitosti 90. výročí otevření chaty, kde budou vystavené nikdy nezveřejněné archiválie. Při té příležitosti se provozovatel Holubyho chaty chystá uspořádat slavnosti ve dnech 25. až 27. července, v podobě lidové zábavy ve staně před chatou," dodal Miroslav Martinček.