Tradiční sbírka, kterou pořádá Charita, začala ve Zlínském kraji už v uplynulém týdnu. Například dnes se přesunula přímo do Zlína. Nejen tato, ale i podobné akce však mohou být zneužívány nejrůznějšími podvodníky. Policie právě z těchto důvodů zveřejnila podrobný popis skupinek, které mají povolení vybírat koledu.
„Každý vedoucí skupinky koledníků má více než patnáct let a má průkazku, která ho označuje jako vedoucího. Tento doklad obsahuje jeho jméno, bydliště, datum narození a číslo občanského průkazu, dále pak číslo průkazky, které je totožné s číslem uvedeným na pokladničce,“ informovala o tom mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Na Zlínsku je v současnosti zaregistrováno asi 230 vedoucích skupinek. „Každá pokladnička je opatřena logem Charity, otiskem razítka zlínské Charity s podpisem koordinátora a otiskem razítka obce a je dostatečně olepena průhlednou páskou,“ přiblížila dále regionální koordinátorka zlínské Charity Pavla Romaňáková. Dodala, že tříkráloví koledníci se budou pohybovat v sedmatřiceti obcích i městech. Podle Bartíkové mají popis skupinek k dispozici i policisté. „Ti se budou snažit předejít jakémukoliv zneužití této dobročinné sbírky,“ upozornila mluvčí.
Už na začátku listopadu varovala Městská policie Zlín před falešnou dvojicí mladých lidí, kteří pod záminkou vybírání finančního příspěvku na dětské domovy v Hodoníně lákali z lidí peníze. „Obrátili jsme se přímo na ředitele těchto dětských domovů, kteří potvrdili, že žádná sbírka neprobíhala,“ připomněla mluvčí strážníků Šárka Škubalová.
Přesto už se pár důvěřivců nechalo zřejmě napálit. „Seděla jsem v jednom baru a přišly za mnou dvě mladé dívky, které údajně vybíraly na dětské domovy v Hodoníně. Já jim to věřila a dala jsem jim třicet korun. Moje kamarádka, která tam seděla se mnou, jim je dala taky. Nevěděly jsme, že se jedná o podvodníky,“ svěřila se jedna z napálených Marie Švábová ze Zlína.
Takový falešný koledník by si mohl vysloužit od policie patnáctitisícovou pokutu, dokonce i dva roky vězení.