„Mladíci si jako oběti vždy vyhlíželi starší lidi. Všichni tři jezdili na kolech, na kterých po činu ujížděli pryč,“ vysvětlil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

K poslední z krádeží se trojice rozhodla v pondělí 9. srpna před osmou hodinou večer. „Vytipovali si starší ženu projíždějící na kole ulicí Stonky v Uherském Hradišti. Rozjeli se za ní a jeden z nich vytrhl ze zadního nosiče na kole kabelku. Všichni tři začali ujíždět pryč. Okradená sedmdesátiletá žena začala volat o pomoc a běžet za zloději,“ popsal situaci Mergental.

Její volání uslyšel mladík v domě poblíž a zavolal na linku 158. Hradišťští policisté okamžitě vyjeli na místo, zjistili, jak mladíci vypadají, a vydali se je hledat. „Na břehu řeky Moravy dostihli jednoho z nich, kterého zadrželi. Ještě předtím se ale trojice stačila o ukradené dva tisíce korun rovným dílem podělit, druhý den ráno policisté vypátrali další dva zloděje a přidali je do policejních cel k jejich kamarádovi,“ pokračoval Mergental.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že tento trojlístek má na svědomí tři další krádeže. V neděli 8. srpna odpoledne si v Hradišti u železničního mostu počkali na starší ženu, která tlačila své jízdní kolo. Domluvili se, rozjeli se a ze zadního nosiče jí vytrhli batoh. Šedesátiletá žena v něm měla pět set korun, telefon a doklady. Peníze zloději vybrali, batoh pohodili u jednoho z domů, kde jej našla náhodná chodkyně a odevzdala na policii.

V úterý 3. srpna se tato trojice rozhodla okrást asi padesátiletou ženu, která vedla svůj bicykl na břehu Moravy. „Nasedli na kola a z nosiče jí vytrhli kabelku, v níž byly doklady, pár mincí, telefon a stravenky. Pak ujeli pryč. Když byli v dostatečném bezpečí, o kořist se opět rovným dílem podělili,“ sdělil mluvčí.

To ale stále nebylo všechno. Dva dny předtím se totiž dva z nich domluvili, že okradou staršího chodce. „Muž šel v podvečer jednou z hradišťských ulic. Mladíci k němu přišli, vytrhli mu z ruky igelitovou tašku a začali utíkat pryč. V igelitce našli banány, cigarety, pět set korun a doklady,“ řekl Mergental.

Tím, kdo vymýšlel akce trojice mladých zlodějů, je zřejmě šestnáctiletý mladík, který v červnu utekl z výchovného ústavu. Jeho společníci z Uherského Hradiště jsou ve věku dvaceti a dvaadvaceti let. Ve středu si od hradišťských kriminalistů vysloužili obvinění z trestných činů krádeže a neoprávněné opatření platebního prostředku. Hrozí jim až dva roky vězení.

Šestnáctiletý zloděj je navíc obviněný i z dalších trestných činů. „Na konci července napadl ještě s dalším člověkem dva mladíky na mostu u Baťova kanálu v Huštěnovicích. Oběma způsobili odřeniny a otoky, jednomu z nich pak zlomeninu kosti u oka,“ vylíčil Mergental. Za to náctiletého výtečníka kriminalisté obvinili z výtržnictví a ublížení na zdraví.

„Na začátku srpna pak s dalším společníkem vykradl šatny sportovního klubu v Huštěnovicích. Vytlačil okno, aby mohl vzít sportovní tašku, dvě láhve se slivovicí a stopky, které se našly pohozené za hřištěm. Ve stejný den, kdy okradli v ulici Stonky ženu na kole, sebral z kalhot svého známého dvacet korun, které mu vytáhl z kapsy,“ doplnil mluvčí.

Trojice zlodějů je stíhána na svobodě, všichni už ale byli v minulosti potrestáni soudem.