Případ nyní projedná zlínský krajský soud. Podle předsedy senátu Jiřího Přibyla okresní soud nezjistil, že by pořadatelé rallye zanedbali něco, co by mělo fatální důsledky pro bezpečnost jezdců či diváků. „Byly jen tři páskami vyhrazené divácké zóny. V jiných prostorách neměli diváci co pohledávat, na což měli dohlížet traťoví komisaři. Obžalovaný tak nečinil," uvedl Jiří Přibyl.

Dodal, že po celé trase závodu se nacházely výstražné cedule. Školení traťových komisařů podle Jiřího Přibyla bylo dostatečné. Při ukládání trestu senát podle svého předsedy vzal v úvahu dosavadní bezúhonnost obžalovaného i okolnosti případu, zejména výrazné spoluzavinění poškozených dívek, které stály na místech, kde být neměly. „Určitě k odvolání dospěl po pečlivém rozhovoru se svými právníky," krátce okomentoval krok traťového komisaře současný starosta Lopeníku Roman Buček.

Jediný viník

Pořadatel podle policie nepochybil. Obviněn nebyl ani řidič, advokát Michael Bartončík, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Kvůli nehodě se tak před soudem jako jediný viník ocitl traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz. Petr Plášek však poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. To tvrdili i příbuzní obětí.

Pořadatelé však uvedli, že lokalita označená byla. Podle hlavního organizátora Petra Bujáčka by se tragédie nestala, pokud by traťový komisař dívky ze zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil. Státní zástupce Tomáš Pindur žádal pro Pláška dva roky vězení podmíněně odložené na dvě léta. Proti uloženému trestu se podle Šťastného neodvolal. Obhájce Tomáš Vymazal žádal zproštění obžaloby. Podle něj za nehodu může řidič a pořadatelé, kteří údajně místo nehody podcenili, když ho neoznačili za nebezpečné.