„Zloděj využil ke svým spádům místo, které je v podstatě ukryté pohledům kolemjdoucích. Musel asi spěchat, protože svody doslova urval,“ popsal událost František Samsounek z Topolné. Správci farnosti museli původní kovové svody nahradit plastem. Jen tak totiž mohou zabránit dalšímu odcizení materiálu.
Měděné svody byly několik let i lákadlem pro kostel v Uherském Hradišti – Sadech. „Zloději nám je kradli opakovaně. Nepřestává mě překvapovat, že se zloději nezdráhají vtáhnout ruku na svatostánek. Nakonec jsme je museli nahradit plastovými,“ komentoval před nedávnem aktivitu zlodějů člen ekonomické rady sadské farnosti Čestmír Bouda. V souvislosti s krádežemi barevných kovů v Sadech policisté vyšetřovateli skupinku podezřelých mužů. „Vzhledem k nízké škodě jejich počínání klasifikujeme jako přestupek,“ sdělila tehdy mluvčí hradišťské policie Jitka Zámečníková.
V posledních třiceti dnech se ale, mimo Topolné, zloději „činili“ na stavbách v Babicích, Mistřicích a Částkově. V posledně ze jmenovaných obcí odnesli z tamní kaple 11 metrů měděných svodů. „Dohromady tam způsobili škodu za deset tisíc, ve všech třech případech způsobili nenechavci tak vysokou škodu, že jejich jednání posuzujeme jako trestný čin,“ informoval hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.
Rozpoznat z jakého zdroje kradený materiál pochází, je pro provozovatele sběren prakticky nemožné. „Důvodem k podezření na trestnou činnost je jiné zboží, například poklopy od kanálů, či dopravní značky. Měděné svody mohou pocházet ze zrušených staveb, což ostatně naši zákazníci také čas od času uvádějí,“ informoval pracovník jedné z regionálních sběren Pavel Zatloukal.
Plastovými svody je vybavena mimo jiné i v současné době rekonstruovaná památná kaple na hradišťském Rochusu. „Učinili jsme tak z praktických důvodů,“ vysvětlil netradiční materiál svodů místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher.