„Zjistili jsme, že problémy se objevují zvlášť u starých domů. Majitelé se pak diví jak to, že jim hoří nad hlavou střecha, když předtím třicet let topili bez problémů,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Na vině je však často i to, že lidé v kotlích spalují odpadky. „Ty zanechávají v komínech nečistoty, které mohou způsobit požár,“ upozornil Mitáček.

Příčinou požárů bývá hned na druhém místě nepořádek nebo hořlavé věci v okolí kotle. „Takové případy jsme měli hned tři. V okolí topného zařízení lidé nechávají dřevo, papíry, dokonce pokládají na kotel i bedýnky. Měli jsme kuriózní případ, kdy majitel domu nechal u kotle položenou zábavní pyrotechniku. Pak se nestačil divit,“ připomněl mluvčí.

Podle něj většina požárů vznikne v noci. „Lidé totiž kotel přeplní, aby měli teplo až do rána. Při spalování vzniká obrovský žár, což může vést i ke vznícení,“ podotkl mluvčí.

Navíc kvůli požáru v zimě se lidé dostanou do prekérnější situace, než kdyby je neštěstí postihlo v létě. „Když přijdou o střechu nad hlavou, musejí si rychle najít náhradní bydlení, protože nemohou být v podmáčeném domě. Pokud mrzne, může to navíc dům ještě poškodit,“ vysvětlil mluvčí hasičů.
Když vyšetřovatel zjistí, že příčinou požáru byla nedbalost majitele, který nenechal zkontrolovat kotel a komín, hrozí mu pokuta až 25 tisíc korun. „Proto je třeba dodržovat povinné lhůty pro tyto revize,“ podotkl Mitáček.

Letošní požáry se zatím obešly bez zranění či úmrtí. „Během loňské topné sezony, kdy jsme měli čtyřiatřicet požárů, však přišel o život jeden člověk a dva lidé byli zraněni,“ konstatoval mluvčí.