Oběti útočníka skončily v kritickém stavu ve zlínské nemocnici, střelec svému zranění po několika hodinách podlehl.

Bývalý zaměstnanec, který působil i ve vedení společnosti, zřejmě neunesl výpověď. Podle včerejšího vyjádření tiskárny ji dostal kvůli opakovanému hrubému porušování kázně.

Ke střelbě došlo krátce před osmou ráno v areálu Graspo ve zlínské místní části Louky.

„Pětapadesátiletý bývalý zaměstnanec namířil nedaleko nákladní rampy zbraň proti o rok mladšímu majiteli firmy a následně použil střelnou zbraň proti jednačtyřicetiletému zaměstnanci stejné společnosti,“ popsala mluvčí Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Soňa Svobodová. Doplnila, že útočník pak odešel do jedné z kanceláří, kde zbraň namířil proti sobě a prostřelil si hlavu.

Záchranka všechny tři poraněné převezla na oddělení ARO Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

„Jeden z nich byl zasažen do oblasti krku, ruky a nohy. Další dva utrpěli střelné poranění hlavy,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Hana Polešáková.

Útočník, který byl důvodně podezřelý z dvojnásobné vraždy ve stadiu pokusu, nakonec kolem poledne zemřel.

Policie stále tragický případ vyšetřuje.

„Je možné, že motivem střelce bylo právě jeho propuštění. Případem se nadále zabýváme,“ řekla mluvčí Svobodová. Kriminalisté zatím neupřesnili, zda muž střílel legálně drženou zbraní.

Kriminalisté včera ohledávali místo činu, zajišťovali stopy a především vyslýchali svědky tragédie.

Obrovskou ránou byla událost pro pracovníky firmy. „Šokovalo mě to. Byl to dobrý chlap a v kolektivu i oblíbený,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců. „Ale vím, že v poslední době měl neshody s vedením, což zřejmě vyústilo i v jeho propuštění. Prostě minulý týden najednou už nepřišel do práce,“ svěřil se pracovník, který si přál zůstat v anonymitě. Zaměstnanci firmy totiž dostali přísný zákaz jakkoliv se o věci vyjadřovat.

Podle zlínského psychologa Michala Perničky je natolik agresivní reakce člověka na ztrátu práce hodně neadekvátní.

„Člověk při ztrátě zaměstnání může například uvažovat o tom, že si sáhne na život nebo i že někoho kvůli tomu zavraždí, ale to, že to zrealizuje je skutečně velmi neobvyklé a nepřiměřené,“ míní Pernička.

Podle jeho kolegy Pavla Konečného mohlo být jednání střelce důsledkem stresu, frustrace a nejistoty. Psycholog také nevylučuje, že se podobné případy mohou v budoucnu opakovat.

Psycholog: Může se to opakovat

Obávám se, že podobná situace se může opakovat. Tak hodnotí střelbu ve firmě Graspo zlínský psycholog Pavel Konečný. „Lidé dnes žijí ve velkém stresu a nejistotě, ať už profesní či finanční. Dennodenně kolem sebe vidí, jak se situace i svět mění minutu od minuty, kolik lidí přichází o svá zaměstnání, a to jej ještě více frustruje,“ vysvětlil psycholog. A právě v důsledku toho všeho prý může jedinec jednat i takovýmto neadekvátním způsobem. „Člověk si je schopen takovou věc dopředu důsledně naplánovat,“ dodal Konečný. Roli může hrát i konzumace alkoholu či jiných návykových látek, posilujících odhodlání k extrémnímu činu.