„Když jsem se dozvěděl o poškozených lvích hlavách, které jsme loni v létě s nejstarším turistou Slovácka, Vojtěchem Rosůlkem a za pomoci kameníka opravili, sedl jsem na kolo a jel se na ně podívat. Pohled na ty poničené lví hlavy, chrliče pitné vody, ve mně vyvolaly vztek i velký smutek," hořekoval osmasedmdesátiletý turista Stanislav Horák.

Po vandalovi, který studánku U Lvích hlav poškodil, už pátrají policisté.

„Stalo se tak v noci z pondělí na úterý 29. dubna. Na místě zůstaly rozbité chrliče vody ve tvaru lvích hlav. Škoda se odhaduje na dvacet tisíc korun," informovala inspektorka uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Ať už měl podle ní viník k rozbití studánky jakýkoliv důvod, nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o protiprávní jednání. Za poškození cizí věci zákon ukládá až roční vězení.

K vandalskému řádění v chřibských hvozdech nebyl schopen najít slov předseda Klubu českých turistů Uherské Hradiště František Čevela z Huštěnovic, ani jednadevadesátiletý Vojtěch Rosůlek ze Starého Města.

„Myslel jsem si, že se řádění vandalů našim Chřibům vyhýbá. Vždyť přístřešky, turistické značení, upravené studánky a naučné stezky vybudované lidmi vylepšují celkový ráz našich Chřibů. A najednou taková rána," rozhorlil se František Čevela.

Dlouho nic podobného nezažil. Povzdechl si ale nad tím, že z lesů se v poslední době ztrácejí historické hraniční kameny a nedávno našli turisté spreji postříkanou vývěsní skříňku.

„Studánku U lvích hlav jsme se Stanislavem Horákem a kamenosochařem opravovali po dobu tří měsíců v roce 1999. Spravili jsme nejen studánku, kamennou zídku a reliéfy lvích hlav, které jsou do ní zasazeny, ale položili jsme do země také několik metrů dlouhé potrubí z umělé hmoty pro přívod vody," popsal někdejší omlazení studánky Vojtěch Rosůlek, jenž ji poprvé vyfotografoval před sedmdesáti lety.

Nad vandalským počínáním U Lvích hlav kroutil hlavou vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny odboru životního prostředí Zlínského kraje Jaroslav Hrabec.

„O poškození lvích hlav jsem se dozvěděl ve středu sedmého května od redaktora Slováckého deníku. Století tam ty lví hlavy byly, aniž je kdo vážněji poškodil. Teď se staly terčem vandalů," kroutil pohoršeně hlavou Jaroslav Hrabec.

Stanislav Horák už plánuje kroky, směřující k záchraně studánky.

„Už jsem jednal s lesním správcem Zdeňkem Zálešákem, že bychom se po došetření vandalského činu policií pustili do opravy lvích hlav," sdělil Stanislav Horák.