Původně byl za pokus o vraždu muže loni v září odsouzen ke čtrnácti letům vězení Ladislav Kuta z Jiříkova na Děčínsku, ale Vrchní soud v Olomouci mu jej v listopadu zrušil a vrátil ho zpátky na stůl soudu do Zlína. Důvodem byl nedostatek důkazů, které by na Kutu jednoznačně ukazovaly.

Čtěte více: ZDE

Podle zářijového rozsudku zlínského krajského soudu se měl Kuta předloni v březnu pokusit zavraždit v Modré na Slovácku podnikatele Karla Svobodu. Kuta však s trestem nesouhlasil, a proto se odvolal k vrchnímu soudu. Ten mu včera dal zapravdu.

Podle obžaloby měl Kuta předloni 9. března přijít v Modré k autu podnikatele Karla Svobody z Mutěnic na Hodonínsku. Ten parkoval před hotelem U Velehradu a dvěma ranami ze samopalu ho postřelit. Na parkovišti měl mít totiž schůzku s Jiřím Srbeckým, kterému půjčil čtyři a půl milionu korun.

„Po telefonu mě navigoval k hotelu, zůstal jsem stát na parkovišti a čekal na něj,“ vypovídal Svoboda. Právě v tu chvíli měl k jeho autu přistoupit Kuta, otevřít dveře a postřelit ho.

Muži zachránila život jen včas přivolaná zdravotnická pomoc od personálu hotelu, kam stačil postřelený podnikatel dojít.

Po této události však zmizela ze Svobodova vozu složka, v níž byly doklady ohledně několikamilionové půjčky. Srbecký byl navíc nalezen o několik měsíců později mrtvý. Podle policejních závěrů spáchal muž sebevraždu.

Svoboda podle vlastního vyjádření dlouho nevěděl, kdo na něj střílel. A to až do předloňského srpna. To se totiž Kuta objevil u něj před domem v Mutěnicích.

„Stál pod oknem a vyhrožoval mi. Pak šel do auta a vytáhl malorážku. Já se schoval a zavolali jsme policii,“ vypověděl Svobodův syn Karel. Jeho otec si prý po této události uvědomil, že stejný muž byl i střelcem z Velehradu.

U soudu ale Kuta celou dobu zapíral, že by kdy v Modré byl. Jedním z důkazů proti němu ale byly pachové stopy, které kriminalisté našli ve Svobodově vozu, na sedáku spolujezdce. A právě to byl i jeden z mnoha rozporů, který olomoucký soud v důkazech našel.

„Podle výpovědi svědků, měl obžalovaný otevřít dveře u řidiče a hned po střelbě odejít. Pachové stopy se však našly na druhém sedáku. Vzniká tedy otázka, jak se tam mohly dostat. Zda byli na místě dva lidé nebo se například obžalovaný vrátil po střelbě znovu k autu,“ vysvětlil před časem mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Další nejasnost podle něj je i ve Svobodově výpovědi. Ten tvrdil, že poté, co domluvil se Srbeckým, došlo ke střelbě. „Z výpisu operátora ale vyplývá, že poslední hovor z jeho telefonu proběhl takřka hodinu před tím, než došlo ke střelbě,“ podotkl Angyalossy.

To vše teď bude muset znovu objasnit zlínský soud a pak opět rozhodnout, zda je skutečně Kuta vinný či ne.

Kuta i přes tyto nové okolnosti zůstává muž ve vězení. Tam si odpykává dvouapůlletý trest za nedovolené ozbrojování a vyhrožování. Toho se dopustil právě v Mutěnicích před Svobodovým domem.