Zatímco počet dopravních každoročně mírně klesá, případů narušování veřejného pořádku a alkoholismu mládeže značně přibylo. Vyplývá to z výroční zprávy městské policie, se kterou se na svém posledním zasedání seznámili vsetínští zastupitelé.
Výsledky nejsou pro město nijak lichotivé. „Od roku 2005 pozorujeme více než sedminásobný nárůst případů narušování veřejného pořádku na loňských devět set šedesát dva případy,“ přiblížil Martinák.
Alarmující je však zejména nárůst kuřáků mezi mládeží, stejně jako sklon mladistvých k popíjení alkoholu. „Počet těchto přestupků vzrostl dokonce čtyřicetkrát. Vloni jsme jich řešili bezmála čtyři sta padesát,“ spočítal Martinák.
Podle jeho slov stojí za zvyšujícími se čísly ve statistice těchto prohřešků především nový způsob práce městské policie a změna priorit. „Poslední tři roky se mnohem více soustředíme právě na kontrolu nad veřejným pořádkem a alkoholismem mládeže, ačkoliv by bylo možná jednodušší například rozdávat pokuty za špatné parkování,“ vysvětlil Martinák.
Vsetín tak naprosto vyčnívá z celorepublikového průměru. „Zatímco dopravní přestupky u většiny obecních policií průměrně zaujímají osmdesát procent veškerého odhaleného protiprávního jednání, ve Vsetíně je to pouze pětapadesát procent,“ upozornil šéf městských strážníků.
Že se strážníci zaměřili správným směrem, potvrzuje nedávno zpracovaná analýza bezpečnostní situace města. „Z ní vyplynulo, že obyvatelé Vsetína vnímají jako nejproblémovější negativní jev právě vandalismus, podávání alkoholu mladistvým či gamblerství,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.
Více než dva tisíce šest set přestupků prošetřovali vloni také strážníci městské policie v Rožnově pod Radhoštěm. Drtivá většina připadá na území města Rožnov. „Kromě toho jsme dohlíželi na pořádek také v sousedním Zubří, kde jsme zasahovali devětadvacetkrát a v Dolní Bečvě, kde bylo sto sedm prohřešků,“ dodal Vašut.
Z celkového počtu přestupků jich 1716 bylo proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. „Zbylých devět set dvacet pět tvořily prohřešky například proti veřejnému pořádku, majetku, občanskému soužití či se týkaly alkoholismu a toxikomanie,“ vyjmenoval Vašut.
Valašskomeziříčtí strážníci si zase na své konto připsali téměř čtyři tisíce odhalených prohřešků. Také oni věnovali část své práce kontrole restaurací, přičemž se zaměřili zejména na mládež. Po požití alkoholu přistihli čtyřiačtyřicet mladistvých.