Při procházce blízko poutního místa u Blatnice pod Svatým Antonínkem přiběhl pes k pohozenému vejci.

„Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily do necelé hodiny. Během dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá,“ svěřil se na sociální síti majitel fenky Jakub Konečný.

Následně jej oslovili dobrovolníci z iniciativy Spravedlnost pro přírodu, kteří pátrají po nebezpečných nástrahách. Doporučili laboratorní analýzu.

Analýza potvrdila otravu

„Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte, drn trávy, na kterém byla návnada, i zbytek skořápek jsou pozitivní na karbofuran. S největší pravděpodobností se otrávilo pozřením otráveného vejce, nic jiného v žaludku podle pitevní zprávy nemělo,“ uvedla specialistka na vyhledávání nástrah v terénu Klára Hlubocká.

Ta vyrazila i k osudnému místu.

„Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezeni na oběti nebo v její blízkosti,“ uvedla Hlubocká s tím, že majitel štěněte podal trestní oznámení.

„Prošetřujeme tento případ a zjišťujeme bližší skutečnosti,“ potvrdil na sklonku minulého týdne policejní mluvčí Petr Zámečník. Za způsobení trvalých následků či smrti zvířete hrozí pachateli maximálně tři roky vězení.

Klára Hlubocká upozornila i na to, že právě tato oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří dlouhodobě k nejproblematičtějším v republice. Na konci května našli ornitologové deset otrávených dravců nedaleko Kunovic, které nejspíš zabila otrávená návnada.

Jed zabije i člověka. Stačí málo

„Otravy karbofuranem jsou tu každý rok. Loni se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení a v roce 2017 čtyři káňata lesní a dvě lišky,“ přiblížila smutnou statistiku Hlubocká.

Přitom karbofuran není nebezpečný jen pro zvíře, ale i čtvrtina kávové lžičky může podle odborníků usmrtit člověka. Navíc se látka do těla vstřebává i kůží. Podle veterinární lékařky Ludmily Růžkové otrava smrtícím karbofuranem nastupuje od třiceti vteřin do několika hodin.

„Bohužel tato otrava má často velmi rychlý průběh, a proto je velmi důležité zahájit léčbu protijedem atropinem co nejrychleji,“ sdělila veterinářka.

PETR TUREK, VERONIKA NOVÁKOVÁ