Podvodníkovi se podaří z důvěřivých žen vytáhnout naspořené peníze a k tomu ještě ty, které si vypůjčí od příbuzných nebo od banky. Případy mají stále stejný scénář, není jich málo, naopak, stále jich přibývá.
Uherskohradišťští vyšetřovatelé v uplynulých dnech přijali další dvě oznámení podvedených žen.
„První případ se začal odehrávat na sociálních sítích již v polovině minulého roku. Žena se seznámila s mužem vystupujícím jako vojenský lékař, který pracuje v Afghánistánu. Po výměně několika zpráv mu na jeho přání poslala peníze na letenku do Česka s tím, že jí peníze po příletu vrátí,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.
Zanedlouho ženu kontaktoval údajný nadřízený onoho lékaře s tím, že její milý je ve vězení a aby ho propustili, musí poslat peníze. Muže jí bylo velmi líto, proto i tento požadavek splnila.
„Žena ale neudržovala virtuální kontakt jen s tímto cizincem. Druhý muž z ní vylákal něco málo přes dvě stě tisíc korun a třetí muž z Liverpoolu přes sto tisíc. Celkem žena odeslala na účty podvodníků bezmála 620 tisíc korun,“ dodala policejní mluvčí.
Další ženu oslovil začátkem tohoto roku na sociálních sítích údajný vdovec s dítětem. Opět vojenský lékař.
„Také v tomto případě prosil o zaslání peněz z důvodu, aby byl vymazán ze seznamu OSN ve válečné zóně. Žena mu je ale odmítla poslat. Proto ji navedl k založení bankovního účtu, kde bude moci disponovat i s jeho penězi. Žena na tento požadavek kývla a na základě svých osobních údajů a fotografie založila účet. Poté ještě stáhla do mobilu aplikaci pro obchodování s bitcoiny,“ informovala Milena Šabatová.
Dotyčná na přání podvodníka bitcoiny několikrát nakoupila a k tomu ještě dolary. Ty ovšem z účtu zmizely a ženě zůstal dluh ve výši šest set tisíc korun.
„Opět varujeme jak ženy, tak i muže, aby neposílali peníze lidem, které znají pouze z virtuálního prostředí a případné transakce si dobře rozmysleli,“ upozornila policejní mluvčí.