Osudným mu bylo to, že vzal své telefonní sluchátko, do něhož na druhé straně mluvil zprvu zcela cizí hlas. Člověka, který se ani nepředstavil, však senior po chvilce považoval za svého známého. Za toho se neznámý muž totiž briskně začal vydávat.
„Hlas ze sluchátka stařečka prosil o krátkodobou pomoc. Chce prý koupit výhodně auto a potřebuje půjčit peníze. Minimálně v tomto momentu měl stařeček nabýt podezření, že se děje něco divného. Starý pán ale domnělému známému uvěřil. Věřil mu i v tom, že posílá svého kamaráda, aby peníze pro něj vyzvedl. Starý muž za chvíli vyšel před svůj dům v Uherském Hradišti a domnělému poslovi předal v obálkách sto padesát tisíc korun,“ popsal situaci uherskohradišťský mluvčí Aleš Mergental.
Neznámý posel podle něj vzápětí pěkně poděkoval a se stařečkovými naspořenými penězi odkráčel pryč. Po chvíli to začalo být seniorovi divné a zavolal svému známému, s nímž přeci před chvílí mluvil. „Ten mu ale řekl, že spolu netelefonovali a o nic jej nežádal, což byla pravda. Starý muž totiž naletěl podvodníkovi, který jej připravil o životní úspory,“ poznamenal mluvčí. Pachateli za tento podvod hrozí až pět let vězení.
Podle strážců zákona nezbývá než varovat starší lidi před podvodníky, kteří se neštítí použít jakoukoliv lež k tomu, aby z nich dostali naspořené peníze. „Jedním z jednoduchých pravidel je nedávat nikomu peníze v hotovosti, aniž by si alespoň zpětně u dalších příbuzných a známých ověřili pravdivost historky a poctivost lidí, kterým předávají své úspory,“ upozornil Mergental. Nepoctivci ví, že starší člověk se dá snadno obelhat. „Využívají toho, že si staroušci chtějí popovídat. To zlodějům dává snadný prostor pro nepoctivé záměry,“ podotkl psycholog Roman Kratochvíl.