„Jak muž uvedl, kolem půl třetí odpoledne vpustil do bytu ženu, která se vydávala za pracovnici České pojišťovny. Ta mu chtěla vyplatit tisíc korun jako přeplatek za léky. Měla však pouze pětitisícovou bankovku, a když chtěla rozměnit, senior jí nechtěně ukázal, kde má uschované celoživotní úspory,“ popsala okolnosti krádeže uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Mezitím se do bytu vetřel ještě ženin údajný kolega. A když dvojice odešla, senior zjistil, že mu chybí všechny peníze.

Podobné krádeže nejsou žádnou novinkou, podvodníci si za cíl vybírají staré lidi s velkou oblibou. „Nedávno se mně stalo něco podobného. Zastavila mě dvojice v autě, jestli bych jim neukázala, kde je nemocnice. Muž, který dělal, že volá lékaři, pak vytáhl dolarové bankovky, a chtěl, abych mu je vyměnila za koruny,“ popsala svoji zkušenost dvaaosmdesátiletá Božena Šobáňová, která se však ošidit nenechala.

Za plynaře, elektrikáře či pracovníky pojišťoven se podvodníci vydávají poměrně často. Podle mluvčího České pojišťovny Václava Bálka je však neohlášená návštěva neznámého pracovníka pojišťovny nezvyklá a lidé by hned měli zvýšit svou ostražitost. „Tak jako má většina lidí svého lékaře, má i pojišťováka. Pokud přijde někdo cizí a máte pochybnosti, můžete zatelefonovat do pojišťovny a ověřit si zda tam někdo takový pracuje,“ uvedl Bálek.

Zpráva o okradeném starci nemile překvapila i uherskobrodského místostarostu Pavla Josefíka. „Nevím zda se již dělaly nějaké preventivní akce, ale budeme muset seniory a jejich příbuzné před podvodníky opakovaně varovat. Třeba prostřednictvím zpravodaje,“ poznamenal Josefík.

Okradený muž popsal, ženu jako štíhlou třicátnici vysokou asi 165 centimetrů s dlouhými blond vlasy, bíle pleti. Její komplic byl asi o deset let starší a pět centimetrů vyšší. Měl černé vlasy a snědší pleť. Oba mluvili plynule česky a bez přízvuku. Dvojice po krádeži pak odjela zatím nezjištěným autem.

Uherskobrodský senior se stal smutným rekordmanem, protože tímto způsobem jej podvodníci připravili v okrese Uherské Hradiště o nejvyšší částku. Před několika lety se obdobně podařilo zloději v Kunovicích obrat staříka o devadesát tisíc korun.