Té se měl spolu se svým synem Tomášem dopustit v červnu 2005, když chtěl převést vlastnická práva na budovu Tržnice v centru Zlína včetně pozemků na svého syna, a to bez patřičného oprávnění. Za to mu teď hrozí až dvanáct let vězení.

Budovu zlínské tržnice na náměstí Práce, kde sídlí i rockový klub Golem, vlastní od roku 2003 akciová společnost Murtec Protection. Jejím hlavním akcionářem je Stanislav Devátý. Jeho bratr Jiří, který měl v té době plnou moc v zastupování společnosti, neměl podle obžaloby právo obchodovat s pozemky i budovou, pokud by to neschválili další akcionáři.

Soudce Radomír Kudela, který se případem zabývá, četl včera výpověď Stanislava Devátého z přípravného řízení. Ten totiž odmítl u soudu vypovídat. „Celá záležitost začala tím, že jsem se dozvěděl, že na katastrálním úřadě probíhá vklad, o kterém jsem neměl ponětí. Zjistil jsem, že mají být pozemky pod Tržnicí včetně budovy převedeny na Tomáše, a to za kupní cenu čtyřiadvaceti milionů korun,“ uvedl ve výpovědi.

Podle Stanislava Devátého si v té době firma Murtec Protection vzala čtyřicetimilionový úvěr na rekonstrukci staré budovy a neměla v úmyslu tržnici prodat. „Navíc mě zarazila i cena, která byla třetinová než cena tržní,“ uvedl dále ve výpovědi Stanislav Devátý.

Podle odhadů znalce měla Tržnice hodnotu minimálně šedesáti milionů korun. „Úřadu jsem oznámil, že pokud dojde ke vkladu, dojde k podvodu,“ konstatoval.
Podle Stanislava Devátého chtěl jeho bratr celou transakci provést kvůli údajným finančním problémům. „Půjčoval si peníze, které pak prohrával v kasinech. Nadělal dluhy za deset milionů korun,“ tvrdil v přípravném řízení o svém bratrovi Jiřím.

Ten naopak tvrdí, že to není pravda a celou výpověď bratra Stanislava zpochybnil.

K dokonání údajné zpronevěry v roce 2005 nakonec nedošlo. Zástupci společnosti Murtec pak podali žalobu na neplatnost kupní smlouvy, kterou v roce 2006 okresní soud akceptoval. Jiří Devátý spolu se svým synem čelí obžalobě ze zpronevěry ve stadiu pokusu.

Předseda senátu Koudela včera vyslechl několik svědků a případ odročil.