Kvůli podezření z trestných činů podvodu a úvěrového podvodu proto nyní stanul před kroměřížským okresním soudem. Pokud ho tříčlenný senát uzná vinným, je ohrožen až osmiletou sazbou.

Ke skutkům, při nichž měl Večerka připravit dvě rodiny o jejich nemovitosti, došlo podle obžaloby v srpnu roku 2005. Tehdy Večerka krátce po sobě pod záminkou získání finančních prostředků zapůjčil poškozeným dohromady částku ve výši rovných čtyři sta tisíc korun.

Zároveň však tvrdil, že aby mohl úvěry vyřídit, musí být jejich nemovitosti převedeny na třetí osobu, kterou byla Danuše Denešová.
Následně pak zajistil přepis v advokátní kanceláři, o kterém však zúčastněným tvrdil, že je to jen formalita, a pokud půjčku do tří měsíců splatí, bude nemovitost převedena zpět.

Ladislav Večerka z Kroměříže měl připravit dvě rodiny o jejich domy

Ještě než však uplynula stanovená tříměsíční lhůta, byla kupní smlouva vložena do katastru nemovitostí a objekty poškozených přešly na Danuši Denešovou, která se stala pomyslným bílým koněm. Obě nemovitosti pak byly nabídnuty k prodeji dalším lidem.

Více světla měl do případu vnést při včerejším, v pořadí třetím hlavním líčení dvaatřicetiletý Rudolf Oračko z Přerova. Právě on se stal zprostředkovatelem setkání poškozených rodin s Ladislavem Večerkou.

„Sám se s ním znám asi tři roky, když jsem si chtěl půjčit peníze, obrátil jsem se na něj a on mi vyhověl. Když mě potom rodiny kontaktovaly, že by potřebovaly finance, zeptal jsem se na schůzku právě pana Večerky,“ vypověděl u soudu Oračko.

Zároveň tříčlennému senátu tvrdil, že u obou zájemců o finanční výpomoc ze strany Večerky padla zmínka o případném prodeji jejich nemovitostí. „Říkali, že pokud by nesehnali peníze na splátky, prodali by barák, a urovnali tak dluh,“ podotkl Oračko.