Trojice obžalovaných měla bankovní ústav podvody s úvěry připravit o téměř tři a půl milionu korun. Hrozí jim osm let vězení

Třicetiletý Roman Sobota a jeho o šest let mladší expřítelkyně Veronika Bušovová z Uherského Brodu a šestadvacetiletá Andrea Krejčová z Uherského Hradiště podle obžaloby připravili peněžní ústav o 3,4 milionu korun. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim až osm let vězení. Krejčová je majitelkou a Sobota ředitelem zlínské firmy IRON MEN, kde byla Bušovová do června 2007 jednatelkou. Podle obžaloby Sobota v říjnu 2006 v době, kdy teprve měl do společnosti nastoupit, zorganizoval úvěrový podvod na České spořitelně.

Peníze vylákal údajně pod záminkou nákupu laserového stroje. Podle obžaloby předložil poradci banky na pobočce v Praze fakturu, která však nebyla vystavena dodavatelem. Úvěrovou smlouvu údajně uzavřela jako jednatelka Bušovová, peníze pak banka neposlala na účet firmy, nýbrž na soukromý účet Krejčové. Úvěr nebyl a není dodnes splácen.

Obžalovaní vinu odmítli. Sobota tvrdil, že neměl přístup k účtu Krejčové a tudíž motivaci pro podvodné jednání. Krejčová vinu také popřela. Peníze, které Česká spořitelna poslala na její účet, údajně vybírala a odevzdávala spoluobžalovanému a svému otci, předchozímu majiteli firmy. „Myslela jsem, že to otec má pod kontrolou,“ dodala. Bušovová zase tvrdila, že byla jednatelkou jen „papírově“. Dnes ve Zlíně vypovídalo několik svědků včetně pracovníků České spořitelny.

Pavol Šupčak, který úvěr dojednával, si nevzpomněl, zda ověřoval platnost faktury na nákup stroje. „Neověřoval, jinak byste zjistil, že firma společnosti IRON MEN nic neprodává,“ odvětil předseda senátu Radomír Koudela. Šupčak neodpověděl ani na otázku soudu, jak je možné, že ve stejný den podepsal úvěrovou smlouvu i smlouvu o zastavení věci ve prospěch banky, aniž firma IRON MEN předmětný stroj vlastnila. Na Koudelův dotaz, zda za sjednání úvěru obdržel nějaké peníze od obžalovaných, svědek odpověděl, že ne.

Předseda senátu odročil hlavní líčení na 14. června, kdy by měl být vyslechnut ředitel pobočky banky, aby mimo jiné vysvětlil, jak fungovaly její kontrolní mechanismy. Není vyloučeno, že soud poté vynese rozsudek.