Úředníci jsou obviněni z trestného činu obecného ohrožení a hrozí jim tři až deset let vězení.
„Ze znaleckého posudku a několikaměsíčního vyšetřování vyplynulo, že vzhledem ke svému vzdělání, znalostem i funkci mohli tito zaměstnanci Magistrátu města Zlína zabránit pádu stromu, a tak i smrti dvou chlapců,“ uvedl komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Milan Janoštiak.
Podotkl, že obvinění se opírá o znalecký posudek, na kterém kromě soudního znalce pracovalo ještě dalších deset konzultantů například z oborů fytopatologie, pedologie, klimatologie, dendrologie, ekofyziologie a další.
„Vývratu stromu bylo podle soudního znalce možné předejít dodržením doporučených postupů pro ochranu stromů při stavebních činnostech. Pajasan měl být navíc odstraněn už ve věku padesáti až šedesáti let, přitom mu bylo už asi osmdesát,“ sdělil Janoštiak.
Doplnil, že podle odborníka hrozil pád stromu už dvacet let, přičemž posledních deset roků bylo toto riziko extrémní.
„Spolu se státním zastupitelstvím jsme dospěli k závěru, že obvinění zaměstnanci Magistrátu města Zlína nepřijali včasná a dostatečná opatření, která mohla pád stromu odvrátit. Údržba stromu byla nesprávná a kvůli špatnému ořezu se riziko pádu ještě zvýšilo,“ vypověděl komisař. Poznamenal, že sekundární znaky poškození kořenového systému, kterých si obvinění u pajasanu nevšimli by přitom měl odhalit středoškolsky vzdělaný člověk v oboru.
Úředníci, jejichž identitu police nesdělila, budou jako obvinění vyslechnuti na začátku července. Dosud vypovídali jen v pozici podezřelých. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě.
Podle primátorky Zlína Ireny Ondrové radnice výsledky policejního šetření respektuje.
„Nicméně do doby, než bude vynesen rozsudek ctí radnice presumpci neviny ke všem třem šetřeným zaměstnancům magistrátu,“ zdůraznila primátorka.
Vedoucí Odboru městské zeleně magistrátu města Zlína Ivo Divoký se k události nechce vyjadřovat. „Do konce vyšetřování k těmto věcem odmítám cokoliv říkat,“ uvedl Divoký.